Një zjarr ka rënë paraditen e djeshme në Majën e Zezë në Mal Kolaj në Velipojë. Punonjës të zonave të mbrojtura dhe të rinj të “smile Albania”, dolën në terren për të mbajtur në kontroll flàkët.

Vatra vijon të jetë aktive. Është e pàmundur ndërhyrja e zjàrrfikësve për shkàk të terrenit të thýer. Nuk ka rrézik për banesa deri më tani por djegia ka arritur shumë poshtë dhe në orët në vazhdim mund të bëhet edhe më e rrézikshme. Deri tani është djégur një sipërfaqe prej 6 ha pyje dhe shkurre.

Pak minuta më parë në redaksinë e ‘Juda.al’ një qytetarë ka dërguar pamjet ku mali po digjet krejtësisht dhe sipas informacioneve të fundit rreth zonës zjàrri po kërcenon banesat ndërsa për pushuesit e plazhit të ‘Velipojës’ dhe ‘Rrjollit’ raportohet se edhe për shkak të erës që po fryen tymi po shkon drejt tyre.

“Prsh Juda.al. LIVE nga Velipoja ku zjàrri po afrohet gjithnjë edhe më tepër? Ku është shteti? Kemi ardhur nga Anglia për të pushuar në vendlindje por këto pamje të shëmtùara po na bëjnë të ikim sa më parë! I lutemi shtetit të ndërhyjë sepse qëndrimi në Velipojë është i pamùndur! Ju flm nqs e postoni!”

 

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!