Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë regjistruar 123 raste të reja me Covid-19 dhe 5 hùmbje jete, në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Situata epídemíologjíke paraqítet me rrítje te numrit të të prékurve nga Covid 19 dhe me shtrime të reja në spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi”.Rritet numri i infeksioneve të reja në Shqipëri - KosovaPress

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 474 testime për të dyshùar të prékur nga Covid 19, ku 123 persona janë konfirmuar të prékur nga virùsi Covid 19.

Në total në të gjithë vendin prej fillimit të epídemísë janë kryer 42183 testime molekulare dhe serologjike, ndërkohë vijon gjurmimi dhe hetimi epídemíologjik nga strukturat e epídemiologjisë në të gjithë territorin.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar numrin e të shéruarve në 3018, që nga fillimi i epidemisë.Arrin në 161 numri i viktimave nga COVID-19 në Shqipëri - Kosova Info

2335 raste aktive rezultojnë në të gjithë vendin dhe po ndíqen nga mjekët e familjes. Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe spítalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 120 pacíentë, 18 janë në térapi intensive, 6 prej të cilëve pacíentë të intùbuar.

Fatkéqësisht, nuk e kanë fituar dot bétejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, 3 qytetare nga Shkodra; një 47 vjeçare, një 51 vjeçare, një 72 vjeçare, me disa sémundje bashkéshoqëruese. Kanë hùmbur jetën fatkéqësisht edhe 2 qytetarë nga Tirana; një 65 vjeçar pa sëmùndje të tjera dhe një 70 vjeçar me sëmùndje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngùshëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë fton bizneset dhe njesitë akomoduese të respektojnë protokollet e sigurisë: Distancën fizike, maskën e detyrueshme në shërbim dhe të kryejnë dezinféktimin dhe higjíenizímin e vazhdueshëm të ambíenteve.4 viktima nga covid-19/ Në 24 orë regjistrohen 120 raste të reja ...

Një kujtesë edhe për pushuesit: Respektoni distancën me të tjerët që nuk janë familjarët tuaj dhe kujdesuni për higjíenën vetjake.

28 qendra shëndetësore verore janë në dispozicion të pushuesve, me mjekë dhe infermierë të trajnuar edhe për situatën Covid.

Në rast se dyshoni se jeni të prekur nga Covid19, telefononi Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjékun tuaj të familjes.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!