Numri i të inféktuarve me Covid 19 vijon të rritet në vendin tonë. Sot është regjistruar një rekord i ri, pasi ka shkuar në 117 numri i personave që kanë rezultuar pozitiv me COVID 19. Por vihet re se edhe numri i testimeve është rritur (janë kryer 585 testime).

Në përditësimin e të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë bëhet me dije se në 24 orët e fundit kanë hùmbur jetën edhe 2 pacíentë të shtrùar te Inféktivi, një 70-vjeçare nga Tirana dhe një pacíent 66-vjeçar nga Shkodra, me sémùndje bashkëshoqëruese, duke e çùar në 95 numrin e víktímave në vend.

“Aktualisht kemi transmetim komunitar të përhàpjes së vírusít në disa bashki të vendit. Ministria e Shëndetësisë i kërkon qytetarëve të mos e ulin vigjilencën: Vendosni màskën, ruani distancën dhe higjienën, për të kufizuar përhàpjen e COVID19”,- sqaron MSH.

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik bëri me dije se “Java që lamë pas ka treguar një trend të rritur të rasteve të konfirmuara pozitive, rritje të shtrímeve në spítal, pacíentëve që kanë pasur nevojë për trajtím në térapi inténsive por edhe paciéntë të intùbuar. Fatkéqësisht kemi pasur edhe rritje të qytetarëve që kanë hùmbur jetën. Aktualisht kemi transmetim komunitar të përhàpjes së vírusit në disa bashki të vendit. Është një sítuatë seríoze epídemíologjíke e Covid 19 në të gjitha elementët e vlerësimit të saj. Kjo sítuatë kërkon reflektim nga ana e qytetarëve për të mos e ulur vigjílencën, duke respektuar masat e vendosura, dhe bizneset duke zbatuar protokollet e sigurisë.

Situata në spítalin inféktiv vijon të paraqítet e rénduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacéenteve të shtruar, ku aktualisht janë 85 pacíentë në spítal, 10 pacíentë janë në térapi inténsive dhe 4 prej tyre janë të intùbuar, në gjendje të réndë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 585 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.3 të vdekur të tjerë tek Infektivi nga Covid-19, rekord rastesh të ...

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, nga 5 raste Durrës, Kurbin, nga 4 raste në Krujë, Mirditë, Tropojë, 3 në Fier, nga 2 raste në Kolonjë, Lushnje, Vlorë, Mat, dhe nga 1 rast në Memaliaj, Ura Vajgurore, Pogradec, Kamëz, Berat, Elbasan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 68 qytetarë, duke e çùar në 2014 numrin e të shërùarve që nga fillimi i epidémisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1462 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!