Ballina Aktualitet Mjeku i njihur shqiptar bën thirrje: Hiqni dorezat dhe shkoni në plazh

Mjeku i njihur shqiptar bën thirrje: Hiqni dorezat dhe shkoni në plazh

Mjeku i njohur, Ilir Alimehmeti iu ka bërë thirrje shqiptarëve nëpërmjet rrjetit social Facebook që të mos përdorin doreza në këtë kohë pandemie.

Sipas tij dhe sipas një studimi nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sémundjeve në SHBA, thuhet se Covid-19 nuk mund të transmetohet me lehtësi përmes prékjes së objekteve apo sipërfaqeve të inféktuara.

Sipas studimit të CDC, mundësitë për t´u inféktuar nga sipërfaqet apo objektet e inféktuara janë të vogla.Image may contain: 1 person, sitting and indoor

“Lajm i mire miqte e mi! CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) tani informon se vìrusi nuk trasmetohet me lehtesi permes prékjes se objekteve apo siperfaqeve te infektuara!

Megjithese eshte ende e mundur, kjo mundesi eshte zbuluar qe eshte shume me e vogel se sa mendohej fillimisht.

Pra, ato dorezat hiqini po patet mundesi!”, shprehet mjeku Alimehmeti.

🙏 Lajm i mire miqte e mi! 🙏✅ CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) tani informon se VIRUSI NUK…

Posted by Ilir Alimehmeti on Friday, May 22, 2020

Po ashtu një tjetër studim nga Instituti Kombëtar i Francës per Shkencat Oqeanike, nuk ka gjetur gjurmë të koronavìrusit as në ujin e detit dhe as në molusqe.

Ndaj mjeku shqiptar Alimehmeti u bën thirrje shqiptarëve të lahen në det, të argëtohen vetë dhe të argëtojnë fëmijët pasi nuk ka asnjë rrezìk nga uji i detit.

“Qe ta kemi te qarte, DETI NUK E PERHAP KORONAVÍRUSIN!

Pse molusqet jane te rendesishme ne studim?

Sepse ushqehen permes filtrimit te ujit te detit.

Ne ujerat detare derdhen ujerat e zeza qe permbajne vìrusin.

Nese ky vìrus do te mbijetonte ne det, atehere prova behet pikerisht te molusqet qe sherbejne si akumulues biologjike!

Forca miq!

Lahuni ne det, argetohuni vete dhe lironi femijet”, shkruan në Facebook mjeku Alimehmeti.

🌊🌊🌊 IFREMER – Instituti Kombetar i Frances per Shkencat Oqeanike – nuk gjen gjurme te koronavirusit as ne ujin e detit…

Posted by Ilir Alimehmeti on Saturday, May 23, 2020

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Çfarë është “Imuniteti i Tufës” dhe a mund ta fitojmë lùftën kundër COVID-19 përmes tij?

Është krijuar ideja sikur “Imuniteti i tufës” mund të na shpëtojë në lùftën ndaj koronavìrusit. Shumë mjekë dhe studiues thonë në fakt se ne ta...

Habit moderatorja e njohur: Piva hàshash dhe e kuptova që nuk e doja të dashurin

Moderatorja e emisionit sportiv “Ora e Sportit” Albana Bejko në një intervistë me Rudina Dembacaj ka treguar një eksperiencë disi të çuditshme në Amsterdam. Ajo...

Të kesh Çiljetën shoqe qenka fat! Këngëtarja tregon si u bë detektive e shoqeve

Një drekë e ngrohtë për festën e Bajramit ishte organizuar sot tek “E diell” ku ishin mbledhur disa personazhe të njohur për të festuar. Një...

‘Herë afër, herë larg’, Getoari i zbulon destinacionin ‘sekret’ Luanës

Luana Vjollca ka publikuar disa foto mjaft tërhéqëse në profilin e saj në Instagram, pa treguar destinacionin. Ajo shfaqet e veshur mjaft sportive në taracën...

‘Ova’ rréfehet për shqiptarët: Filmi më bëri të njohur, ja me cilat VIP-a njoh

“Mrekullia në qelinë Nr.7″ është filmi më i suksesshëm i momentit në Netflix, i cili ka prékur zemrat e të gjithëve. Në rolin kryesor si...