Regjisorja Vjosa Berisha hùmbi jetën ditën e sotme.

Ajo ishte diagnostikuar me kàncer në vezore prej më shumë se një viti.

Edhe pse vijonte të merrte trajtim mjekësor, ajo nuk ia doli dot.

Vjosa ishte themeluese e “Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë (PriFest)” në 2008 si dhe bagazhi i saj artistik ishte mjàft i pasur dhe për tu admiruar.

Vdékja e saj ishte një lajm mjaft i hídhur për familjarët, miqtë e kolegët e saj.

Shumë personazhe të botës së ekranit reaguan në rrjete sociale për vdekjen e regjisores së njohur.

Ndër ta përmendim: Besnik Krapi, Vesa Smolica, Dafina Zeqiri, Kushtrim Sheremeti, Rifat Smani, Genc Salihu, Xhejlane Tërbunja, Arbana Osmani etj.

Moderatorja e njohur, Arbana Osmani publikoi një foto me të ndjerën Vjosa, ku shkruan:

“Sa më píkëllove o Vjosa, sa shumë do na mungosh, ah sa shumë”.

Nga ana tjetër, këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri ka publikuar një bisedë që ka zhvilluar më parë me Vjosën dhe më tej shkruan:

“U prehsh në paqe ti njeri i bukur”!

Vjosa arriti të prodhojë filmin e saj të parë si producente, që titullohet “The Flying Circus” (2019) me skenar dhe regji të Fatos Berishës.

Ajo është konsideruar gjithnjë si një femër mjaft e fortë dhe e ‘hekurt’.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!