Ballina Magazina Merita Halili rikthehet të flasë për karrierën dhe sëmùndjen e veçantë që...

Merita Halili rikthehet të flasë për karrierën dhe sëmùndjen e veçantë që vùan…(VIDEO)

E ftuar në emisionin “Expuls” të Ronaldo Sharkës, këngëtarja e muzikës popullore, Merita Halili ka folur hapur për sëmùndjen nga e cila vùan.

Artistja na ka rréfyer se vùan nga Lùpus, sëmùndje të cilën e kanë pasur vetëm dy tre persona në vendin tonë.

“Është një sëmùndje autùimune që quhet Lùpus, nuk ka qenë e përhapur në Shqipëri, vetëm dy tre persona mund ta kenë pasur por ka të bëjë me imunitetin. E kam në gradë minore nuk e kam maxhore, sëmùndja është në lëkurë por e mbaj në kontroll dhe duhet të kùjdesem mos të rri shumë në diell”, ka thënë Merita.

Nostalgji/ Merita Halili: Si publiku shqiptar nuk kam gjetur në asnjë vend të botës - Gazeta Shqiptare Online

Lupusi është një sëmùndje krònike (afatgjatë) që shfaqet kur sistemi imunitar i trupit tuaj, që zakonisht lùfton infeksionet sùlmon indet e shëndetshme(sëmùndje autoimune). Kjo sëmùndje mùnd të shkàktojë inflamacion dhe dhímbje të mëdha në çdo pjesë të trupit tuaj. Inflamacíoni i shkàktuar nga lùpusi mùnd të prékë shumë sisteme të ndryshme të trupit – duke përfshirë kyçet, lëkurën, veshkat, qelízat e gjàkut, trurin, zemrën dhe mushkëritë.

Kujtojmë se nga kjo sëmùndje e rrallë vùajnë edhe të famshëm të tjerë si Selena Gomez, Lady Gaga dhe Toni Braxton.

Këngëtarja amerikane, Selena Gomez i është nënshtrùar transplantit të veshkave si pàsojë e kësaj sëmùndje të rrallë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Don Xhoni arréstohet nga polícia! Ja reàgimi i reperit! (FOTO)

Raportuam se reperi i njohur, Don Xhoni u shoqërua në políci gjatë ditës së sotme. Don Xhoni bëri reàgimin e tij të parë pas ndalimit...

Pas shérrit në Kënga Magjíke, Fifi dhe Mentor Haziri pajtohen?! (VIDEO)

Edhe pse kanë kaluar 4 vite që nga sherri i Fifit me këngëtarin Mentor Haziri, ai është pyetur përsëri për këtë çéshtje. Teksa ishte i...

Stresit i ndodh íncídent gjatë koncertit, léndohet në kokë reperi! (VIDEO)

Si një një nga reperat më të pëlqyer nga publiku, Stesi është mjàft i pranishëm nëpër koncerte. Por teksa ishte duke performuar së fundmi, reperit...

Top Channel “i bën gròpën” Olsi Bylykut: Ke vjédhur nga gardëroba dhe do…! (VIDEO)

Fillimet e tij si aktor humori, Olsi Bylyku i kishte te ‘Portokalli’ ku ai spikati me nofkën ‘kímíkati’. Pasi mori pak famë, ai u largua...

Pas daljes në ‘Më Lër të Flas’ reperi i njohur pëson aksídent! (FOTO)

Këngëtari i njohur, G-Bani, u rikthye në ekran pas shumë vitesh mungesë. Ai ishte në “Më lër të flas” në Top Channel, ku foli për...
error: Alert: Content is protected !!