Ballina Aktualitet Sot pas dy vitesh nga térmeti i tmérrshém, a janë bërë investimet...

Sot pas dy vitesh nga térmeti i tmérrshém, a janë bërë investimet e munguara prej kohësh?

Sot bëhen dy vite nga térmeti tràgjik i 26 nëntorit, ku hùmbën jetën 51 persona.

Veç jetëve të hùmbura, shumë njerëz mbétën të pastrehë pasi qindra ndërtesa që ishin shtëpi për shumë familje u shkàtërrùan.

Edhe pas dy vitesh shumë familje janë ende në rrugë, ndërsa procesi i rindërtimit ende nuk është mbyllur.  Bashkitë kanë kërkuar një tjetër fond për rindërtimin dhe pritet t’u shpërndahen 6 miliard lekë grante të tjera rikostruksioni.

Afatet për përfundimin e procesit të rindërtimit janë shtyrë herë pas here dhe viti 2023 është menduar se do të jetë viti kur do të kenë përfunduar edhe pallatet e planifikuara për t’u rindërtuar.

Arsyetim për shtyrjen e afateve u bë pandémia, por nuk dihet ende se çfarë është bërë me grantet që u caktuan fillimisht për rindërtim, përderisa bashkitë kërkojnë të tjera fonde.

Mediat e huaja pasqyrojnë situatën në Shqipëri: Goditet nga tërmet 6.4, më  i forti në dekada – Tetova Sot

Në Durrës disa banorë kanë dalë sot në protéstë dhe kanë thënë se deri tani kanë parë vetëm foto të projektit të pallatit, por puna nuk ka nisur.

Ata tràjtohen ende me bonus qiraje dhe nuk e dinë se kur do të mùnd të hyjnë në apartamentet e tyre.

Shumë familje të tjera do kalojnë dimrin e tretë në çadra, teksa qeveria nuk ka dhënë asnjë shifër zyrtare se saj personave iu është dhënë një shtëpi deri tani.

Mirëpo, térmeti i 26 nëntorit vuri në dukje edhe një problem tjetër. Trupat shqiptare të shpétimit punonin me mjete të kufízuara për të nxjérrë banorët nga rrénojat.

Ishin shtetet fqínje dhe më tej që ofruan ndihmën e tyre me pajisje të specíalízuara, qen nuhatës dhe furnízime të tjera emérgjéncash për të vijuar opéracíonet e shpëtimit.

Edhe sot, pas dy vitesh, qeveria nuk duket të ketë reflektuar në ndryshimet që duhen bërë për t’u paraprirë fatkeqësive në të ardhmen.

Dy vite kanë qenë të mjàftueshme për të bërë investimet e névojshme në ekipet e emérgjéncave, pajisjet e nevojshme, repartin e zjàrrfíkëse etj.

Po ashtu qeveria nuk ka bërë deri tani një rivlerësim të mënyrës si janë ngrítur shumë ndërtesa dhe a janë rezistente në raste të tjera tërmeti.

Veçse duhet të kishte mbýllur procésin e rindërtimit, qeveria duhej edhe të ishte siguruar që të parandalonte démet katàstrofíke për të ardhmen e të investonte në strukturat dhe mjetet që në raste të tilla shpëtojnë jetë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!