Ballina Aktualitet Rrëfimi unik i çiftit shqiptar me fe te ndryshme: Ju tregojme paragjýkimet...

Rrëfimi unik i çiftit shqiptar me fe te ndryshme: Ju tregojme paragjýkimet dhe veshtìrèsite (VIDEO)

Robertina Mataj dhe Ardi Dina janë një çift të dashuruarish nga Gjakova.
Në një intervistë për “T7” çifti rrèfen njohjen e tyre dhe paragjýkimet familjare për shkak se i përkasin feve të ndryshme. Robertina është katolike, ndërsa Arti është musliman.

Robertina jetonte në Zvicër, por ata janë njohur në Kosovë, në vendin e punës së Artit.

“Unë punoja në lokal dhe Robertina u çùa për të shkuar në tualet, aty e pashë dhe ju afrova. Nga aty filluam njohjen”,- tha Arti.

Nga ana tjetër, Robertinës, i tërhòqi vëmendjen stili i Ardit dhe i pëlqeu mënyra se si qeshte.

Rrugëtimi i tyre nuk ka qenë shumë i lehtë, për shkàk të fesë.

“Babi e ka pas të vështìrë, se nga familja e tij nuk janë mësuar me përzìerje dhe ishte pak e çudìtshme. E kanë pas shumë të vështìrë në fillim familjarët e mi, kjo dhe për shkàk se nuk e njihnin fare familjen e Ardit. Ka kaluar pak kohë derisa u pajtuan me faktin. Ama familja e Ardit më kanë pritur shumë mirë.”

Momenti më i vështìrë i 26 vjeçares ishte i takimit të babait të saj me Ardit.

“Babi është natyrë e urtë, gjithashtu dhe Ardi, por e kisha shumë me frìkë për punën e fesë sesi do reagonte, por gjërat shkuan mirë, u eci muhabeti. Mendoja mos do ndàheshim, më shkonte mendja për më të kèqen.”

Familja e Ardit nuk e shihte si pròblem lìdhjen e tyre dhe Robertina jep 1 mesazh se të gjithë duhet ta vendosin vet.

“Duhet vendosur vet çdo gjë duhet lënë në dëshirën e fëmijës.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Aleksi dhe Jurgeni akùzojnë réndë, Argjendi përplàs përtokë….

Situata në studion e programit të dashurisë Për’Puthen vazhdon të jetë e nxéhtë mes konkurrenteve. Takimi parë i kësaj jave ishte ai mes Ritvanës dhe...

Ritvana del në takim me Aleksin dhe i ngatérron emrin, ai i shpreh pëlqim…Alvisës (VIDEO)

Takimi parë i kësaj jave jashtë studios së Për’Puthen ishte mes Aleksit dhe Ritvanës, takim ky shumë i komentuar në studio sidomos për ftohtësinë...

Edi u përplàs me Bashkimin, konkurrentët habísin me veprimin e tyre (VIDEO)

Të premten e kaluar, dy konkurrentët e “Për'Puthen”, Edi dhe Bashkimi janë përfshírë në një konflíkt të madh që për pak degràdoi në përplàsje...

Sùlmohet Olsa Muhameti! Pas kthimit nga Milano aùtorja e PërPuthen e péson kéq (FOTO)

Një incídent i ndodhur mbrëmjen e kaluar në aeroportin e Rinasit, ku aùtorja e programit të dashurisë “Për’Puthen”, Olsa Muhameti ka gjetur të démtuar...

E paprítur! E ftuara héq sandalen dhe gjùan drejt gazetarit të njohur (VIDEO)

Programi “E Diell” vjen çdo të diel në ekranin e Top Channel duke bërë bashkë të vegjël e të mëdhenj, kjo për shkàk të...
error: Alert: Content is protected !!