Fatkéqësísht është shénuar edhe víktíma e dytë nga zjàrret në Shqipëri!

Pas vdékjes së 64-vjeçarit, Andrea Haxhiaj nga flàkët në Asim Zenel në Gjirokastër, ka ndërrùar jetë edhe gruaja e tij 57-vjeçare që ishte e shtrùar në QSUT.

Tatjana Haxhiaj ishte e shtrùar prej 8 ditësh me djégie deri në 75% të trupit dhe si pàsojë nuk mundi t’i mbíjetonte plàgëve.sdgfwerg3gg

Ndërsa Andrea Haxhiaj ndërròi jetë më 3 gusht në fshatin Asim Zeneli në Gjirokastër si pàsojë e flàkëve që rréthuan banesën e tij.

Haxhiaj téntoi të shùante zjàrrin në vréshtin që kishte në oborr, por si pàsojë e flàkëve ndérroi jetë.

Ndërkaq në një pronòncim për Report Tv, miku i víktímës Andrea Haxhiaj ka bërë me dije se çifti ishte prindër i dy djemve.Viktima e dytë e zjarreve në vend! Humb jetën 8 ditë pas të shoqit,  57-vjeçarja që u dogj në Gjirokastër - Top Channel

Njëri nga djemtë jetonte në Tiranë, ku shkollohet e punon, ndërsa djali tjetër jetonte me prindërit në Gjirokastër.

Fshati Asim Zenel u përfshí nga flàkët që kishin rénë në afërsi të tij. Era e fòrtë favòrizoi flàkët dhe i çòi në drejtim të fshatit duke vénë në rrézik 3 fshatrat Krinë, Asim Zeneli dhe Arshi Lengo.

Banorët e tre fshatrave u evàkuuan, por në Asim Zenel sítuata ishte më krítíke, me një bílanc prej dy víktímash.Andrea Haxhiaj

Ndërkohë aktualisht në vend disa vàtra zjàrri janë shuàr. Më në fund pas dy javësh lùftë me flàkët janë shùar zjàrret në Karaburun që rrézíkonin të préknin edhe Parkun Kombëtar të Lllogarasë.

Nga ana tjetër vàtra e zjàrrit në Majën e Rrunës në Kukës vazhdon të jetë aktive. Fòrcat zjàrrfíkëse dhe ato të mbrojtjes pyjore janë të angazhuara që në mëngjes për vénien në kontroll të vàtrave.

Po ashtu në Tropojë janë evidentuar dy vàtra zjàrri aktive, ndërsa fòrcat e zjàrrfíkëse po punojnë prej orësh për të shùar flàkët. Edhe në Bashkinë e Tropojës, janë evidentuar dy vàtra zjàrri të cilat vazhdojnë të jenë aktive, më konkretisht janë dy vàtra zjàrri në fshatrat Betosh dhe Lekbibaj. Sipas informacioneve në këtë zonë janë angàzhuar 20 fòrca opéracíonale që po punojnë për të shùar flàkët.Me kova uji dhe degë peme, dhjetëra policë të Gjirokastrës ndihmojnë në  shuarjen e flakëve (VIDEO)

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!