Koncerti 5 ditor i Birrës së Korçës është përfolur prej javësh në Shqipëri dhe shkàk u bë pjesëmarrja e këngëtarit serb, Goran Bregovic. Mbrëmjen e djeshme, e cila përkoi dhe me natën finale të koncertit, kishte si të ftuar special këngëtarin serb Goran Bregovic.

Këngëtari e nisi koncertin e tij me këngën shqiptare “Kosovska”. Para se të ngjítej në skénë ku performoi për një orë, Bregoviç tha për mediat se ishte shumë i lumtur që merrte pjesë në një koncert të tillë.

Ai ka thënë se ndihet i lumtur që ndodhet në këtë festë dhe shpreson që njerëzit të argëtohen me performancën e tij, por edhe ata vetë, duke qenë se kanë 2 vite që nuk janë në skénë për shkàk të pandemisë.

“Jam i lumtur që jam këtu. Jam shumë i lumtur të jem këtu. Shpresoj t’ju pëlqej koncerti sot. Është verë, duhet të bëjmë qejf. Do të jetë qejf, hare, zbavitje, për ju dhe për ne që jemi në skénë. Sepse kemi 2 vite që nuk dalin në këto koncerte”.

I pyetur nga gazetarja nëse ka një mesazh për shqiptarët, ai tha: “Do të jetë çménduri dhe do të çméndeni, sepse nëse nuk çmendeni, s’jeni normal”.

Mirëpo, sapo ai nisi këngët e tij në turmë u hodh gaz lòtësjellës. Kjo solli shpërndarje të turmës, lòtim madje disa përfunduan dhe në urgjéncë.

Hodhi kapsolla lakrimogjene gjatë koncerit të Goran Bregoviç, vihet në  pranga autori, procedim për një tjetër - infowebtv.com

Pòlicia arréstoi si autor të ngjarjes një 21-vjeçar, ndërkohë që mbrëmjen e djeshme shoqëri 8 persona në komísaríat.

Sipas polícisë i riu, Redon Leka, i cili është dénuar më parë për tràfíkim të léndéve nàrkotíke dhe trafiqe të paílígjshme ka hédhur kàpsolla lakrímogjene, me qéllim cénimin e rendit dhe sigurisë publike në aktivitet, por menjëherë u kàp nga shërbimet e polícisë duke bërë që ky veprim të mos cénonte mbarëvajtjen e aktivitetit i cili u mbyll sipas programit.

Lëvizja Vetëvendosja është distàncuar nga incidenti që ndodhi mbrëmjen e djeshme në koncertin e Birrës në Korçë, aty ku këndoi këngëtari serb Goran Bregovic. Me anë të një sqarimi për opinionin publik, ata bëjnë të ditur se nuk janë orgànizatorët e asaj që ndodhi.

Hodhi kapsolla lakrimogjene gjatë koncerit të Goran Bregoviç, vihet në  pranga autori, procedim për një tjetër - infowebtv.com

Bashkia Korçë ende nuk ka dalë me një deklaratë publike për ngjàrjen e djeshme, e cila e mbylli koncertin disa ditor në një formë aspak të denjë!

Lëvizja Vetëvendosja është distancuar nga incidenti që ndodhi mbrëmjen e djeshme në koncertin e Birrës në Korçë, aty ku këndoi këngëtari serb Goran Bregovic.

Me anë të një sqarimi për opinionin publik, ata bëjnë të ditur se nuk janë orgànizatorët e asaj që ndodhi.Bregoviç u prit në “Festën e Birrës” me kapsolla, reagon nën kryetarja e  Bashkisë: Korça mbrëmë këndoi dhe kërceu me muzikën e shkëlqyer të artistit  të madh

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!