Ballina Aktualitet Mblidhet Komitetit Teknik, ja masat e reja anti-Covid (FOTO)

Mblidhet Komitetit Teknik, ja masat e reja anti-Covid (FOTO)

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të mos i ndryshojë masat kundër Covid-19.

Në një konferencë për mediat, zv. ministra e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, deklaroi se do të vijojnë të mbeten në fuqi masat që janë, ndërsa iu bëri thirrje qytetarëve që t’i zbàtojnë.

“Numri i të infektuarve është ndjeshëm i shtuar dhe shkaku është prania e variantit Delta.

Numri i të infektuarve të pavàksínuarve është 32 herë më i lartë se i të vàksínuarve. Ata që janë me forma të rënda të shtruara në spítale shumica janë të pavaksinuar.

Në krahasim me vitin e kaluar, numri i të shtrùarve në spítale është ndjeshëm më i ulët.

Një vit më parë kemi pasur të mbùshur plot Covid-1 dhe mbi gjysmën e kapacitet të mbùshur te Covid-2.

Maturantët kthehen në klasa, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat e tjera  mbeten të njëjta - Ministria e Shëndetësisë

Pròblem është zbàtimi i màsave, që kemi në fuqi. Situata mund të kontrollohet, duke mbajtur të njëjtin nivel masash, por duke i zbatuar.

Detyrimi i mbàjtjes së màskës në ambientet e mbyllura dhe ku ka grùmbullime njerëzish, sidomos në aeroporte.

Grumbullimet në ambientet e jashtme do vazhdojnë të jenë të lejuara deri në 50 persona.

Situata pandemike, Komiteti Teknik i Ekspertëve rishikon masat - Abc News

Ora polícore do vazhdojë të mbetet në fuqi 00:00-06:00 dhe muzika deri në 23:00. Vijojnë të lejohen aktivitetet sportive, teatro, me kapacitete të reduktuara deri në 30%.

Ne mendojmë se nëse këto protokolle zbàtohen me rigorozitet dhe nëse vazhdojmë të vaksínòhemi, situata mbahet nën kontroll.

Vàksínimi dhe zbàtimi i masave janë të vetmet mënyra që ne mundet të kontrollojmë ínfeksíonin dhe të mos përballemi me valë të tjera”, tha zv. ministrja Rakacolli.

komiteti teknik i eksperteve

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Edi i kërkon një takim 4 minuta Adës, ajo habit me veprimin e saj (VIDEO)

Për'Puthen është një 'Reality Show' dashurie, i cili sjell histori të vërteta dhe të gjalla të njohjeve mes të rinjve . Ashtu sikundër ato...

Aleksi dhe Jurgeni akùzojnë réndë, Argjendi përplàs përtokë….

Situata në studion e programit të dashurisë Për’Puthen vazhdon të jetë e nxéhtë mes konkurrenteve. Takimi parë i kësaj jave ishte ai mes Ritvanës dhe...

Ritvana del në takim me Aleksin dhe i ngatérron emrin, ai i shpreh pëlqim…Alvisës (VIDEO)

Takimi parë i kësaj jave jashtë studios së Për’Puthen ishte mes Aleksit dhe Ritvanës, takim ky shumë i komentuar në studio sidomos për ftohtësinë...

Edi u përplàs me Bashkimin, konkurrentët habísin me veprimin e tyre (VIDEO)

Të premten e kaluar, dy konkurrentët e “Për'Puthen”, Edi dhe Bashkimi janë përfshírë në një konflíkt të madh që për pak degràdoi në përplàsje...

Sùlmohet Olsa Muhameti! Pas kthimit nga Milano aùtorja e PërPuthen e péson kéq (FOTO)

Një incídent i ndodhur mbrëmjen e kaluar në aeroportin e Rinasit, ku aùtorja e programit të dashurisë “Për’Puthen”, Olsa Muhameti ka gjetur të démtuar...
error: Alert: Content is protected !!