Ishin një ndër grupet muzikore më të dashur për publikun, por më pas i ndànë rrugët.

Bëhet fjalë për “Produkt 28” që u krijuan pikërisht më 28 nëntor të 2002 dhe prandaj mori këtë emër.

Grupi përbehej nga tre djem Alban Kondi( vëllai i Dr.Florit) Turjan Hyskaj dhe Fabian Basha të cilët i dhuruan publikut shqiptar shumë këngë të bukura e të pëlqyera nga ta.

Alban Kondi :: Biografia

I ftuar në “Ftesë në pesë” Alban Kondi rréfen për projektin e ri krah këngëtarit të njohur të muzikës popullore shqiptare Altin Shira.

Para rreth 15-viteve, Albani ishte pjesë e grupit “Produkt 28” dhe tregon se do rikthehen me një material të cilin preferon ta lërë surprízë dhe mos të nxjérri detaje nga projekti me grupin.

Alban Kondi është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Ai është vëllai i këngëtarit të ndjerë Floran Kondi, i njohur në skenën shqiptare si Dr. Flori, ka treguar se momentet e lajmit tràgjik ishin shumë të vështira.

Meqë Turi ndihet nostalgjik, këngët më të mira të Produkt 28 - Top List

Alban Kondi ka qene pjesë e grupit Supersonic, me të cilët realizoi dy këngë. Më pas në vitin 2002, Kondi së bashku me Turin dhe Fabin krijuan grupin Produkt 28, i cili ishte një ndër grupet më të dashura të publikut në atë kohë.

Përveçse një këngëtar shumë i mirë, Alban Kondi është gjithashtu një producent mjaft i talentuar, i cili mban firmën e disa hiteve të njohura muzikore si “Nëse Mundesh”, “Komishia”, “Marinela”, “E imja” dhe shumë këngë të tjerë të grupit West Side Family.

Alban Kondi numëron në total 23 çmime si producent edhe si performues përmendim këtu Top Fest, Kënga Magjike, Festivali i Kenges ne RTSH, Mikrofoni i Art, Festivali Ballkanik, Çelsi Muzikor, Netët e Klipit Shqiptar etj.

 

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!