Ylli i hip-hopit, Bizz Markie i njohur më së shumti për hitin e tij “Just A Friend” ka ndërruar jetë në moshën 57-vjeçare.

“Me një tríshtím të théllë ne shpàllim, këtë mbrëmje, se Bizz Markie ndërròi jetë paqësisht në krahët e gruas së tij Taras. Ne jemi mirënjohës për thírrjet dhe lutjet e shumta mbéshtetése që kemi marrë gjatë kësaj kohe të vështírë. Ai la pas një grua, shumë anëtarë të familjes dhe miq të ngushtë që do të hùmbasin shakatë e vazhdueshme dhe kàràkterin e tij të gjallë. Ne me respekt kërkojmë prívatësi për familjen e tij ndërsa ata vàjtojnë të dashurin e tyre”, tha përfaqësuesi i Bizz Markiet.

Biz krijoi një trashëgimi të artit të tij që do të kujtohet përgjithmonë nga kolegët e tij të industrisë dhe fansat e tij të dashur, jetën e të cilëve ai ishte në gjéndje të prékte përmes muzikës.Rapper Biz Markie, whose 'Just a Friend' became a '90s staple, dies at 57

Shkàku i vdékjes së tij nuk u bë i ditur. Sidoqoftë, vitin e kaluar, ylli u shtrùa në spital për komplikime në lídhje me díabetín Tipi 2.

Reperi i lindur në Harlem u bë i njohur për interpretimin në skenën e kolegjit në vitet 1980, përpara se të publikonte albumin e tij të parë, Goin ’Off, në 1988.

Megjithatë ishte albumi i tij i vitit 1989 The Biz Never Sleeps i cili me të vërtetë e bëri atë të famshëm, pasi single i vetëm Just A Friend arriti në top 10-shen e Billboard.Questlove, Q-Tip, Bootsy Collins, Flea, More Remember Biz Markie | Pitchfork

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!