Rigels Rajku dhe Indrit Deti të njohur për publikun si Noizy dhe G-Bani janë vénë nén hetím nga polícia, për veprën pénale “Príshja e qetësisë publike”

Kjo ka ardhur pasi në lokalet e tyre në Durrës është konstatuar muzikë pas orarit të përcaktuar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve në kuadër të masave për parandàlimin e përhàpjes së COVID-19.

Ndaj dy bizneseve është vendosur gjòbë 1.000.000 lekë, për shkélje të orarit të përcaktuar në aktin normativ, për zhvillimin e aktiviteteve.

Njoftimi i polícisë:

Vijojnë kontrollet nga Polícia e Durrësit, për monitorimin e lokaleve që vijojnë orgànizímet me muzikë pas orarit të përcaktuar për mbyllje.

U konstatuan duke ùshtrùar aktivitet me muzikë, procdohen pénalisht dhe ndéshkohen me àsë administrative, administratori një subjekti dhe pronari i një subjekti tjetër.

Shërbimet e Stacionit të Polícisë Plazh, në bashkëpunim me fòrcat “Shqiponja” në DVP Durrës, në vijim të kontrolleve për zbatimin e planit të masave për garantimin e rendit dhe qetësisë publike dhe monitorimin e lokaleve që vijojnë orgànizímet me muzikë pas orarit të përcaktuar për mbyllje, në kundérshtim me masat anticovid të vendosura nga orgànet kompetente.

Në vijim të kontrolleve, shërbimet e Polícisë kanë konstatuar dhe procéduar pénalisht për veprën pénale “Príshja e qetësisë publike” shtetasit:

I. D., 26 vjeç (administrator i një subjekti) dhe R. R., 35 vjeç, (pronar i një subjekti), banues në Durrës, pasi u konstatuan duke vijuar orgànizímin e aktivitetit me muzikë, në lagjen nr.13 Plazh, Durrës, pas orarit të përcaktuar për mbyllje.

Gjithashtu, për të 2 subjektet është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë, për shkélje të orarit të përcaktuar në aktin normativ, për zhvillimin e aktiviteteve.

Drejtoria Vendore e Polícisë Durrës apelon për të gjithë administratorët dhe pronarët e lokaleve që të respektojnë màsat anticovid dhe orarin e përcaktuar për ushtrímin e aktívitetit.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!