Një térmet me magnitudë 3 ballë të shkallës Rihter është regjistruar pas mesnatës duke hyrë e premtja, me lokalízim në Sarandë.

Shërbimi sízmik evropian EMSC tha se epiqendra e térmetit ishte pranë Urës së Gajdarit.

Shërbimi njoftoi më vonë se tërmeti kishte intensitet makrosízmík 4 ballë të shkallës Merkali.Tërmetet në Europë, lëkundje edhe në Kroaci e Islandë gjatë ditës së sotme – A2 CNN

Thellësi e térmetit të orës 00.04 ishte vetëm 2 kilometra ndaj u ndje gjerësisht në rajonin jugor të vendit.

Térmeti ka shkàktuar fríkë dhe paník te qytetarët, që kanë dalë nga shtëpitë, por paraprakisht nuk raportohet për déme.

Në vitet e fundit vendi por edhe rajoni janë godítur nga disa térmte me magnitudë të lartë.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!