Kapiteni i Danimarkës, Christian Eriksen ka përjetuar një sùlm kardíak gjatë ndeshjes ndaj Finlandës duke rënë në tokë pa ndjenja.

Ndeshja mes dy kombëtareve skandinave ka sjell momente ankthi për gjithë futbollistët e pranishëm, por edhe tifozët e futbollit.

Kjo pasi kapiteni i Danimarkës, Eriksen është rrëzuar në tokë pa ndjenja. Arbitri i ndeshjes, por edhe lojtarët kanë kërkuar ndërhyrjen të shpejtë të ekipeve mjékësore.

Megjithatë, ylli i Interit vazhdon të mbetet i shtrírë dhe duke marrë ndihmën e mjékëve. Dyshímet e para janë se Eriksen ka pésuar sùlm në zemër.

Për më shumë se dhjetë minuta ekipi mjékësor i danezëve i qëndruan mbi kokë duke i bërë edhe reanímacíon kardíopolmonar.

Momente ànkthi te lojtarët e Danimarkës që e rrethuan lojtarin, duke mos lejuar që të shiheshin ato pamje.

https://twitter.com/fireshop1/status/1403761026076753925?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1403761026076753925%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Ferkisen-percjellet-jashte-fushe-barele-nga-mjeket-situata-e-tij-duket-kritike%2F

Pas më shumë se dhjetë minutash ai u largua drejt spitalit, ku edhe në foto e publikuara shihej se ai ishte gjallë dhe me vetëdije.

Këtë e ka konfirmuar edhe UEFA me një postim në rrjetet sociale. Edhe komentatori i beIN Sport, Jamal Jabali, ka shkruar se lojtari është në gjendje stabile.

Një punë e mrekullueshme e stafit mjékësor që reaguan shpejt në momente kritike.

Gruaja e Christian Eriksen, Sabrina Kvist Jensen doli në fushë, me lòt në sy dhe e tmérruar, gjatë trajtimit që mjekët po i bënin burrit të saj në fushën e lojës.

Ndeshja është pezùlluar përkohësisht pasi mjékët ndërhynë me masazh në zemër, duke përdorur edhe defibrilator.

Lojtarët në fushë menjëherë kuptuan peshën e situatës dhe shumica nga ta ishin me lòt në sy teksa po shihnin gjéndjen e kapitenit të tyre.

Megjithatë, njëra nga skénat më prékëse padyshím se ishte zbrítja e gruas së Eriksenit në fushën e lojës, teksa nuk mund t’i ndalte lòtët.

E rrethuar nga portieri Kasper Schmeichel dhe kapiteni Simon Kjaer, zonja Eriksen mbeti në një distancë, duke u ngùshëllùar nga shokët e skuadrës së mesfushorit të Interit.

Disa fotografi të zonjës Eriksen që po qarkullojnë në rrjetet sociale kanë thýer zemrën e secilit sportdashës.Image

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!