Ballina Aktualitet VOA: Hetím dhe ndéshkim pénal për blerjen e votës; PS kéqpërdori...

VOA: Hetím dhe ndéshkim pénal për blerjen e votës; PS kéqpërdori…

Misioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OSBE deklaroi të premten se gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të Shqipërisë më 25 prill “partia në pushtet kishte përparësi në zgjedhje për shkàk të kontrollit në administratën vendoe dhe kéqpërdorimit të burimeve administrative”, gjë që e konstatoi edhe Misioni i OSBE-së.

Misioni amerkan shpërndau një deklaratë, ku theksoi se praktikat e përhapura të blerjes së votës mbeten një problem dhe akoma më shqétësues është publikimi i të dhënave personale të qytetarëve, ku ishin përfshírë edhe pëlqimet politike të votuesve.

“SHBA përsërit se institucionet e drejtësisë duhet të mbajnë përgjegjësi për çdo individ, që shkél lígjin dhe pengoi të drejtën e popullit për zgjedhje të lira e të ndershme” – theksoi Misíoni amerikan në OSBE.

Ai vlerësoi njoftimin se SPAK po héton krímet zgjedhore, duke shtuar se SHBA shpreson që raportin përfundimtar të ODIHR-it Shqipëria ta përdorë për të përmirësuar më tej proceset zgjedhore.

Në deklaratën e misionit amerikan të OSBE-së vlerësohet angazhimi aktiv i popullit shqiptar në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit, si dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për administrimin e një procesi zgjedhor trànsparent dhe të mirorgànizuar në kushtet e pandemisë dhe futjen e teknologjive të reja.

Sistemi i ri elektronik i identifikimit të votuesve lehtësoi rrezikun e votimit të dyfishtë, atij familjar dhe falsifikimit të zgjedhësve, sipas vazhguesve.

Ata vlerësuan përmirësimet në Kodin Zgjedhor dhe pjesëmarrjen e një numri të konsiderueshëm partish në zgjedhje, të cilat tregojnë, sipas tyre, angazhimin e Shqipërisë për zhvillimin e saj demokratik.

Të nesërmen e zgjedhjeve të 25 prillit, vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve të përgjithshme deklaruan në raportin paraprak se partia në pushtet përdori burimet qeveritare në fushatë dhe mori avantazh nga kjo bazë.

Vëzhguesit thanë se morën shumë pretendime për shitblerje votash. Ata dénuan tensíonímet dhe vràsjen e një personi dhe plàgosjen e disa të tjerëve disa ditë para votimit.PS keqpërdori burimet administrative/ VOA: Deklarata e misionit amerikan në OSBE

“Pati pretendime nga dyja palët për shitblerje të votave gjatë periudhës së fushatës, tha ambasadorja Ursula Gacek, drejtuesja e Misionit të OSBE/ODIHR-it. – Një seri rastesh dhe pretendimesh për këtë po hétohen nga pròkuròria shqiptare dhe ODIHR do t’i ndjekë po ashtu”.

Vëzhguesit pohuan se shitblerja e votës vazhdon të mbetet shqétësim kryesor në Shqipëri, se ministrat vazhduan fushatën me burime shtetërore, dénuan ashpér vràsjen e një personi dhe plàgosjet në Elbasan.

Publikimi i të dhënave personale të kryeqytetit gjatë fushatës është një shkélje, që duhet hétuar, pohuan ata.

Nëpunësit e administratës, sipas tyre, patën presione dhe stiímuj për të mbajtur anën e qeverisë, por pavàrësisht problemeve, procesi zgjedhor rezultoi të ishte i suksesshëm në përgjithësi.SHBA kërkon hetim për skandalin e të dhënave/ Bushati: SPAK ua lehtësoi punën patronazhistëve

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Ledri Vula dhe Dua Lipa në një përqàfim pas ndàrjes së tyre

“Sunny Hill Festival” ishte krýefjala e javës. Performancat e artistëve të huaj dhe shqiptarë eléktrizuan skenën e madhe. Gjithashtu, Dua Lipa pérformoi në skenë duke...

Ledri thùmbon kolegët: Dikush blen klikime, dikush gjëra të tjera! (FOTO)

Ledri Vula ka qenë dhe mbetet një nga reperët më të pëlqyer për publikun. Këngët e tij janë ndër më të dëgjuarat dhe ky sukses...

‘Si jeton me prinderit e Olsit?’/ Egli Tako habit me përgjigjen e saj! (FOTO)

Olsi Bylyku dhe Egli Tako janë një ndër çiftet më të komentuara të showbizit. Egli Tako, ka realizuar së fundmi një Q&A në Instagram, ku...

Aurela Gaçe thùmbon haptazi kolegët: Nuk kam lekë për të blerë…! (FOTO)

Aurela Gaçe apo siç e thërrasin ndryshe, diva e muzikës shqiptare, është një artiste shumë e dashur për publikun. Aurela ka pjesë e një interviste...

Marinën e ka ‘kàpur’ syri keq! Pas COVID i ndodh një tjetër íncídent! (FOTO)

Marina nuk flet shpesh për jetën e saj private, por kësaj here ajo ka kërkuar ndihmë nga ndjékësit pas një íncídenti që i ka...
error: Alert: Content is protected !!