Ballina Aktualitet 10-vjeçari nga Shkodra vàri veten gabimisht duke bërë video për 'TikTok' flasin...

10-vjeçari nga Shkodra vàri veten gabimisht duke bërë video për ‘TikTok’ flasin…

Rrjeti social TikTok mori vendjen e të gjithëve gjatë pandemisë, sidomos të fëmijëve.

Këta të fundit tashmë gëzojnë thuajse të gjithë aksesin në celularë nisur nga mësimi online, e navigimi në Internet bëhet edhe më i pakontrolluar nga prindërit.

Rasti i të míturit nga Shkodra që u gjet i vdékur në tentativën për të bërë një video në Tik-Tok ka ngritur alarmin prindërit, e jo vetëm.E RËNDË në Shkodër/ 12-vjeçari vdes në mënyrë tragjike, familjarët e gjejnë të varur - Abc News

10-vjeçari me incialet N.Y po realízonte një sfídë ku duhet të dukej sikur po vríste veten duke u vàrur në një litar.

Ai kishte hípur në një stol dhe kishte litarin në qafë por stoli ka lëvizur dhe i mituri ka mbétur vàrur, duk mos patur mundësi të shpëtonte.

Në një intervistë për Top Channel mësuesit e tij kanë treguar se 10-vjeçari nuk ka qenë një fëmijë problematik.

Sakaq, mësuesja e tij kujdestare e ka portretizuar si një fëmijë lider, duke treguar se i ndjeri ishte nxënësi i saj që në klasën e parë dhe gjithmonë ishte dalluar për sjelljen e tij.

Në shkollën “At Gjon Karma” në Gurin e Zi vazhdon mësimi por në klasën e 4-ërt mbízotëron héshtja dhe dhímbja, pasi Naseri 10 vjeçar ka hùmbur jetën përpara dy ditësh aksídentalisht, teksa po xhíronte një video për rrjetin social Tik Tok.

Gjithçka nisi si një shaka, por përfundoi në një tràgjedi për të, për familjen por edhe për të gjithë shkollën.Vdiq teksa bënte video për “Tik Tok”, 10-vjecari në Shkodër lidhi litarin në betoniere por iu shtrëngua në qafë - AZ Lajme

Në bankën ku qëndronte 10 vjeçari, shokët e klasës kanë vendosur një tufe me lule për ta përkujtuar mikun e tyre që u nda nga jeta.

Mësuesja kujdestare dhe punonjësja sociale e shkollës tregojnë se Naseri ka qenë një nxënës i rregullt dhe i përkushtuar. Mes lòtësh edhe prindërit e fëmijëve të tjerë kanë një apél të fortë.

Në dy vitet e fundit, në të gjithë botën janë dhjetëra përdorues të rrjeteve sociale, kryesisht fëmijë të cilët kanë humbur jetën aksídentalísht teksa po xhironin video të cilat më pas do t’i publikonin.SHOKUESE në Shkodër! 10-vjeçari vdes në mënyrë tragjike teksa realizonte një video për Tik-Tok, prindërit e gjejnë të varur – Dosja AL

Në TikTok sëfundmi qàrkullòjnë disa video të konsideruara si sfída kur të rinjtë ínskénojnë téntativa vetévràsje, hédhje nga lartësia, sfídimin e energjisë elektrike apo edhe djégia me vaj apo ujë të nxéhtë.

“Sot është shumë e vështirë për mua të flas për këtë ngjàrje kaq të rëndë që ka ndodhur një nxënësi të klasës tonë. Nasiri ka qenë nxënësi im që nga klasa e parë. Ishte shumë trondítëse atë natë kur morëm lajmin, mund ta përshkruaj si një nxënës shumë të mirë me arrítje të mira me tipare të një lideri, një fëmijë shumë i shkathët, rrezatonte mirësi tek secili prej nesh. Gëzonte gjithë respektin e shokëve dhe mësuesve. Kemi pasur një marrëdhënie miqësore me prindërit e tij. Nuk kam fjalë që ta përshkuar rastin. Sjellja e tij ka qenë shumë e mirë asnjëherë nuk ka shfaqur probleme. Për sa i përket përdorimit të rrjeteve sociale, ne theksojmë pafund negativitetit ose anët negative që kanë përdorimi i rrjeteve sociale. Unë i këshilloj që të jenë nën kujdesin e prindërve nëse i përdorim, i këshilloj të mos hapin faqet që nuk janë të rëndësishme për to,’- tha mësuesja kujdestare.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

A do jetë Stresi pjesë e koncertit të Noizyt? Ja ku e keni përgjigjen përfundimtare! (VIDEO)

“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante. Por a do të...

Ritem veror dhe tekst bànal, kjo është kënga e Era Istrefit dhe Mozzik që u anullua! (VIDEO)

Të gjithë po prisnim të dëgjonim për herë të parë një bashkëpunim mes dy artistëve më në zë të momentit, Mozzik dhe Era Istrefit. Vetë...

Noizy publikon këngën e re, Loredana pjesë e klipit si dikur me Mozzik! (FOTO)

Noizy ka publikuar këngën e tij më të re dhe surprizë: Ashtu siç u kishim njoftuar, në klip shfaqet edhe reperja Loredana! Kënga “Benzi i...

‘Alpha Show’ është gati! Noizy tregon se ç’pritet të ndodhë gjatë natës së sotme! (FOTO)

Prej disa javësh reperi i mirënjohur Noizy ka njoftuar për një koncert i cili do të bëjë bashkë fansat e tij të rinj, por...

Donaldi rikthen trekëndëshin e dashurisë, ja cili është dedikimi që po çménd rrjetin! (FOTO)

Të gjithë e dimë se pas ngjàrjeve të ndodhura në “Big Brother Vip” çdo tekst i Donaldit është një dedikim për Bora Zemanin. Qoftë për...
error: Alert: Content is protected !!