Arti dhe kinematografia shqiptare mori këtë javë me një lajm të tríshtë, ndàrjen nga jeta të Guljelm Radoja.

Aktori vdíq në moshën 75-vjeçare pasi nuk arriti të fitonte betejnën me Covid-19.

Ndërkohë që shumë artistë kanë shprehur ngushéllimet e tyre në rrjete sociale, ka ardhur edhe një reagim tronditës i regjisorit Mevlan Shanaj.Ishte i intubuar te “Shefqet Ndroqi”, Covid-19 i merr jetën aktorit Guljelm  Radoja - Gazeta Shqiptare Online

Në një intervistë për “News24”, Shanaj tha se arsyeja e vërtetë e ikjes së parakohshme nga jeta të Guljelm Radojës nuk ishte për shkak të komplíkacíoneve të COVID-19 apo ataku kardíak.

Ai tha se e vërteta fshíhet pas pakujdesisë të treguar në spítalet ku ai ka qenë i shtruar përreth 1 muaji.

Sipas Mevlan Shanaj, për artistin duhej të ishte treguar një ndihmë e specíalízuar më e madhe.Mevlan Shanaj i tronditur: Gulielm Radoja nuk vdiq nga ataku, por nga  pakujdesia – Gazeta Koha Jone

“Është shumë lajm trondítës. Para disa ditësh thashë se besoja që do i jepej ndihma e specíalízuar. Është figurë kombëtare, është një aset kombëtar me vlera të jashtéakonshme. Kush kujton Radojën, e ka parasysh ímazhín e njeriut të shkëlqyer. Ai nuk vdíq nga një atàk kardíak, por nga pakujdesia. Le të flasë çdo mjék në botë, ka mbi një muaj që ishte në gjéndje të réndë.

Si e lanë Guljelmin për një muaj në këtë gjendje?! Patjetër që duhej të tregohej një ndihmë e specíalízuar më e madhe. Tani që na iku mund të flasim të gjithë, por e vërteta është se ka ikur një vlerë kombëtare, një njeri që nuk harrohet dot. Vepra e tij është madhore,” u shpreh ai.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!