Vokalisti i grupit “Maneskin”, Damiano David, ka rezultuar negativ në testin e kryer për përdorimin e kòkaínës.

Pas fitores së tyre në rrjete sociale qàrkùlloi një video ku Damiano përkulej mbí tavolinë dhe të gjithë dyshùan se ai kishte màrrë kokàínë.

Mirëpo këto dyshíme janë hédhur pòshtë një herë e mirë pas rezultateve të sotme.

“Pas akùzave për përdòorim dròge në Dhomën Jeshile në Eurovision Song Contest në finalen e madhe në 22 maj, EBU, siç u kërkua edhe nga delegacioni italian, ka kryer një rishikim të plotë të fakteve, duke kòntròlluar të gjitha pamjet në díspozícion. Gjithashtu këngëtari i grupit Maneskin mori vullnetarisht një tést ditën e sotme, që ka rézultuar négativ, i parë dhe nga EBU”, thuhet në deklaratën zyrtare të orgànizàtorëve të festivalit europian.

Në fakt edhe vetë këngëtari e mòhoi të kishte pírë kòkainë gjatë një konférence për shtýp menjëherë pas fitores.

“Thomas (kitaristi i grupit) théu një shishe… unë nuk pérdor drògë, ju lutem, mos e thoni këtë gjë. Mos e thoni këtë gjë realisht. Jo kòkainë ju lutem, mos e thoni këtë gjë”, u shpreh Damiano, pasi u pyet nga gazetarët në sallë nëse kishte bërë diçka të tillë.

Ndërkohë sot, para dalje së rezultateve, ministri francez për Europën, Clement Beaune, kërkoi trànspàrencë për këtë rast dhe madje skuàlifíkim të grupit.

“Mendoj se nuk ka nevojë për dyshím këtu dhe duhet trànspàrencë e plotë. Nëse ka një problem, ka ndéshkime. Janë bërë masa sànksíonuese, përfshirë skualífikímin e mundshëm në rast të problemeve”, u shpreh ministri francez, i cili ishte dhe vetë i pranishëm në “Eurovision”.Eurovision 2021 bosses confirm Måneskin singer will take drug test | Metro News

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!