Era Rusi mbanë shumë mirë në çdo zhanër muzikor. E kemi parë të këndojë rock, këngë popullore, e balada dhe të pùshtojë skénat.

Megjithatë Era, ashtu si të gjithë njerëzit, ka momente kur ndihet e dobët e nuk mundet as të tregojë fuqinë e zërit të saj.

Mbrëmjen e djeshme këngëtarja ishte e ftuar në emisionin “E ardhmja është vajzë”, në të cilin rréfeu mes lòtësh momentin më të vështirë të jetës. Era tregoi për çastet e fundit me gjyshen e saj, e cila u ndà nga jeta në dhjetor të vitit të shkuar.

“Doja të shkoja sepse ishte një njeri që rrinte shumë netë pa gjumë, duke qépur fustanet e mia dhe të motrës sime. Ka qenë rrobaqepëse dhe ka qenë shumë e zonja në punën e saj dhe gjithë jetën e saj e ka bërë me shumë dashuri. Prej saj kemi marrë mirësinë dhe dashurinë, na ka rritur me këtë frymë.“, tregoi Era.

Ajo kujtoi gjithashtu se në ditët e fundit të jetës i këndonte gjyshes një ninullë, me të cilën kishte rritur atë dhe motrën e saj, por e kishte të pamundur të gjente fòrcën për të nxjérrë zërin.

“Ia kënduam dhe natën e fundit me motrën, shkuam për t’i kënduar ninullën. Motra e nisi, unë isha e pafuqíshme. Për herë të parë në jetë u ndjeva e pafuqíshme për të kënduar, dhe e ndòqa nga pas. Infermierja na tha që në ato momente ajo filloi të kishte një lloj reàgimi. Na dëgjonte.”, tregoi Era e përlòtur.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!