Ballina Aktualitet Historia e veçantë e shkodranes 111-vjeçare, kaloi Covid-in dhe mori dy herë...

Historia e veçantë e shkodranes 111-vjeçare, kaloi Covid-in dhe mori dy herë vàksinën

Zenepe Piraj, këtë të Hënë të 10 majit ka mbushur plot 111 vite.

Në këtë pervjetor të rrallë e të veçantë të gjyshes me të vjetër në Shqipëri që ka marre vàksinën anticovid, ishin të rinjtë e qytetit dhe shoqëria civile që vendosen t’i festojnë ditëlindjen.

Nënë Zenepja përcjell vetëm urime pafund, për të gjithë vullnetaret që kujdesen për të vazhdimisht dhe për ata që sot e kujtuan .Pas vaksinës shprehu dëshirën të takonte Ramën, kryeministri i shkon në  shtëpi 111-vjeçares në Shkodër - Vendi

Pasioni i 111 vjeçares janë lulet por për shkàk të moshës, vitet e fundit, nuk mundi të përkujdesej për to, prandaj të rinjtë vendosin që t’i mbillnin lule dhe peme duke I zbukuruar serish oborrin.

Zenepe Piraj lindi me 10 maj të vitit 1910 në qytetin e Podgoricës dhe me pas u zhvendos në qytetin e Shkodrës.Shkoder, vaksinohet 111- vjeçarja Zenepe Pirani @News24 Albania - YouTube

Ajo është e moshuara më e vjetër që është vaksinuar me ‘Pfizer’. 111-vjeçarja erdhi nga Mali i Zi në Shkodër 97 vite më parë bashkë me 4 motrat e tjera dhe prindërit.

E moshuara në moshën 16 vjeçare u fejua dhe mbeti në Shqipëri, ndërsa pas lùftës familja e saj u rikthye në Malin e Zi.

Kujtijmë se Edi Rama ka qenë në muajin mars në qytetin e Shkodrës ku ka vizituar të mushuarën por që ky takim nuk u bë publik për mediat dhe ka dyshime të forta që nuk është zhvilluar fare…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!