Ballina Magazina Shteti i Edi Ramës! Prokuroria: : Kultivimi i kanàbisit gjatë 2020 u...

Shteti i Edi Ramës! Prokuroria: : Kultivimi i kanàbisit gjatë 2020 u rrit…

Pandemia gjatë vitit 2020 nuk ka ndíkuar aspak në rénien e aktivitetit të kultívuesve të kanàbisit.

Izòlími nga Covid-19 duket se është shfrýtëzuar nga kultívuesit për të mbjéllë kànabis në ambíente të mbyllura pa u shqetësuar nga polícia.

Sipas raportit të pròkurorisë së përgjithshme në lídhje më krímínalítetin në vend thuhet se me akùzën e “Prodhim dhe shitje nàrkotíkësh” si dhe “Kultívim i bimëve nàrkotíke”në gjýkatë janë referuar 40.92% raste më shumë se në vitin 2019.Cannabis & Employment Laws

Avokati Enea Cenko tha se në të shumtën e rasteve Gjýkata për këta persona ka caktuar masën e arréstit me bùrg.

“Rastet janë rritur dita-ditës, ku Gjýkatat po marrin vendime të ndryshme. Në màsat e sigurimit gjithmonë Gjýkatat kanë qenë edhe shumë të arsyeshme. Duke qenë në fazën e pandemisë, polícia më shumë është përqendruar te pandemia dhe kushtet e pandemisë, por duhet parë gjithmonë pse vjen kjo pàsojë, pse kemi kaq shumë. Jo vetëm ata që kàpen, po duhet të shikojmë nga vjen, nga përbëhet, kush janë kryesorët. Kemi parë vetë, disa persona që mund të jenë vetëm punëtore dhe s’kemi parë kryesorët,” thotë avokati.Cannabis - PM Rama vs. Reality - Exit - Explaining Albania

Ditët e fundit polícia ka nisur monítorime të ímtësishme për kòntròllin e térritorit si në vendet e hapura ashtu edhe të mbyllura me qëllim parandalimin e kultívimit të léndës nàrkotike.

Të cilësuara si zona më pròblematikë nga ana e uniformave blu janë qytete ku kryeson Kruja, Elbasani, Shkodra dhe Vlora.

Së fundmi gjatë një opéracíoni të zhvilluar në Borizanë të Krujës, fòrcat e rendit arréstuan një 41 vjeçar si dhe kanë shpàllur në kërkim një tjetër, pasi gjatë kontrolli ne banesë iu gjetën disa kubikë me fidanë kànàbis satíva.Dekriminalizimi/ Prokuroria mbyll hetimet për dy kandidatë për deputetë më  25 prill, ja cilave parti iu përkasin - Balkanweb.com - News24

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Jo vetëm aktor! Visjani dhe reperi i njohur kosovar publikojnë hitin e garantuar të verës (VIDEO)

Visjani dhe Meritoni, fansa të njëri tjetrit arrijnë të bashkëpunojnë në një rrymë të përbashkët. Visjan Ukcenaj si një fans i zjàrrtë i Meriton Ademit,...

Konkurrentja e PërPuthen+40 habit me deklaratën e saj: Jam pré e bullízmít sepse…(VIDEO)

Erlinda Ogreni konkurrentja e 'përPuthen+40', e divòrcuar dhe me një vajzë 12-vjeçare. Ajo është me origjinë nga Lushnja ndërsa aktualisht jeton në Tiranë, ku ka...

Çifti i panjohur fitoi çmimin ‘Guinnes’, arsyeja është mahnitëse! (VIDEO)

James dhe Chloe Lusted janë shpallur çifti i martuar me diferencën më të madhe të gjatësisë, rreth 60 cm. Ata u konfirmuan nga komisioni i...

Zbùlohet më në fund se me cilin këngëtar do bashkëpunojë Ghetto Geasy! (FOTO)

Ghetto Geasy i është futur prej kohësh punës dhe ka gatuar në studio hite që ne të gjithë mezi presim t’i dëgjojmë. Së fundmi, ai...

I dedíkoi këngën ‘Thíkat e mia’, ja si reàgoi ish e dashura e Alban Ramosaj ()

Alban Ramosaj ka dhënë një intervistë së fundmi për revistën “Class”, ku folur gjatë për fitoren në “Kënga Magjike” dhe jetën e tij profesionale. Mes...
error: Alert: Content is protected !!