Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zyrtarizuar tashmë listën finale të 140 deputetëve të rinj të Kuvendit të Shqipërisë.

140 emrat e rinj, mes tyre figura të njohura por edhe shumë të rinj, do të ulen në karriget e Kuvendit në shtator të këtij viti, në nisje të sesionit të ri parlamentar dhe do të japin votën e tyre për krijimin e qeverisë së re.

Emrat tashmë janë zyrtarizuar dhe nga dje, ndryshimet janë të pakta. Janë vetëm tri deputetë që kanë thýer listën duke hyrë në Kuvend.Kuvendi i Shqipërisë

Fatmir Xhafaj, Luçiano Boçi dhe Ornaldo Rakipi ia dolën me votë personale të hyjnë në Parlament.

Partia Socialiste do të ketë në Kuvend 74 deputetë, Partia Demokratike 59, LSI 4 dhe PSD-ja e Tom Doshi, 3 deputetë. Ndërkohë që Partia Socialiste do të ketë mungesa në parlamentin e ri.

Të vjetrit Spartak Braho, Mimi Kodheli e Pandeli Majko, ngélen jashtë Kuvendit. E prékur është edhe PD. Tri ish-deputetë në Shkodër, Nard Ndoka, Izmira Ulqinaku dhe Bardh Spahia ngelen jashtë parlamentit.  EMRAT E 140 deputetëve të rinj janë:

Qarku Berat/ PS 5 mandate/ Hatixhe Konomi, Bardhyl Kollçaku, Fadil Nasufi, Nasip Naço, Blendi Klosi PD 2 mandate Tomor Alizoti, Kasëm Mahmutaj

Qarku Dibër/ PD 3 mandate  Xhelal Mziu, Kreshnik çollaku, Dhurata Tyli(çupi) PS 2 mandate Lavdrim Krrashi, Aurora Mara

Qarku Durrës/PS 8 mandate, Milva Ekonomi, Alban Xhelili, Jurgis Çyrbja, Klodiana Spahiu, Ilir Ndraxhi, Rrahman Rraja, Lefter Koka, Edi Rama ose Ana Dhamo, PD 6 mandate, Edi Paloka, Agron Duka, Merita Bakiu, Oerd Bylykbashi, Ferdinant Xhaferaj, Andia Ulliri

Qarku Elbasan / PS 8 mandate, Evis Kushi, Klevis Xhoxhi, Besion Ajazi, Dasantila Tahiraj,Saimir Hasalla, Florenc Spaho, Luan Duzha, Taulant Balla, PD 6 mandate, Gazment Bardhi, Flutura Açka, Lefter Gështenja, Dashnor Sula, Zheni Gjergji, Luçiano Boçi

Qarku Fier/ PS 9 mandate Erion Braçe, Petro Koçi, Lindita Buxheli, Baftjar Zeqaj, Antoneta Dhima, Bujar Çela, Ismet Beqiraj, Tatiana Piro, Gramoz Ruçi hyn në Kuvend në vend të Bashkim Finos i cili nuk jeton më  LSI 1 mandat Monika Kryemadhi ose Kejdi Mehmetaj PD 6 mandate Enkelejd Alibeaj, Eralda Bano(Tase), Saimir Korreshi, Luan Baçi, Nustret Avdulla, Ilda Dhori

Qarku Gjirokastër/ PS 3 mandate Mirela Kumbaro, Laert Duraj, Bledar Çuçi PD 1 mandat Tritan Shehu,

Qarku Kukës– PS 1 mandat Gerta Duraku PD 2 mandate Flamur Hoxha, Isuf Çelaj

Qarku Lezhë- PS 3 mandate Lindita Nikolla Eduard Ndreca Shpresa Marnoj PD 4 mandate Mark Marku Agron Gjekmarkaj Lindita Metaliaj Kastriot Piroli

Qarku Shkodër- PD 5 mandate Helidon Bushati Emilja Koliqi Ramadan Likaj Greta Bardeli Zef HilaPS 3 mandate Edona Bilali Paulin Sterkaj Benet Beci PSD 2 mandate Gledis Çeliku Meri Markiçi LSI 1 mandat Agron Çela

Qarku Vlorë- PS 8 mandate Pranvera Resulaj Anduel Tahiraj Vullnet Sinaj Anila Denaj Niko Kuri Ilir Metaj Damian Gjiknuri Edi  Rama ose Teuta Ramaj PD 4 mandate Bujar Leskaj Ina Zhupa Fation Veizaj Arbi Agalliu

Qarku Tiranë- PD 15 mandate Lulzim Basha Jorida Tabaku Alfred Rushaj Albana Vokshi Sali Berisha Agron Shehaj Fatmir Mediu Grida Duma Shpëtim Idrizi Belind Këlliçi Vangjel Dule Mesila Doda Dashamir Shehi Flamur Noka Orjola Pampuri PS 18 mandate Luljeta Bozo Najada Çomo Ogerta Manastirliu Arben Ahmetaj Ulsi Manja Etilda Gjonaj Arben Pëllumbi Elisa Spiropali Belinda Balluku Toni Gogu Etjen Xhafaj Ermonela Valikaj Xhemal Qefalia Klotilda Bushka Alqi Bllako  Eduard Shalsi Fatmir Xhafaj  Ornaldo Rakipi PSD 1 mandat Gertjan Deda LSI 3 mandate Monika Kryemadhi / Klajda Gjosha Erisa Xhixho

Qarku Korçë PS-6 mandate Enslemvera Zake, Blerina Gjylameti, Ilirian Pendavinji, Ilir Topi, Olta Xhaçka, Niko Peleshi PD-5 mandate Edmond Spaho, Sorina Koti, Ervin Salianji, Bledjon Nallbati, Seladin Jakupllari.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!