Lista e emrave më të përdorur ndryshon vit pas viti, si pasojë e trendeve të reja gjithmon në zbulim dhe frymës moderne që shpesh herë ndikon prindërit në vendimarrje.

Sipas statistikave të INSTAT, emrat më të përdorur në dy vitet e fundit për gjininë femërore janë Amelia, Ajla dhe Aria, ndërsa për djemtë i preferuar është emri Noel, i pasuar nga Aron dhe Joel.Vogëlushja feston 2-vjetorin e lindjes, Bes Kallaku: Më e shtrenjta, Ajka e  jetës, e shpirtit, e qiellit... - Tv Klan

Ndërkohë, vlen për t’u theksuar se nga viti në vit, te çiftet që sjellin në jetë fëmijë është zbehur tradita e “ngjalljes” së emrave të gjyshërve apo stërgjyshërve.

INSTAT ka dalë në përfundimin se 5 emrat më të përdorur në 100 vitet e fundit janë Gëzim, Mimoza, Shpresa, Lindita dhe Arben, ku pikën kulmore të përdorimit këto emra e kanë pasur rreth viteve 70.Afërdita Dreshaj zbulon pse zgjodhi emrin Sky Blue për djalin - Bota Sot

Në zyrat e Gjendjes Civile ekziston gjithashtu një listë me emra të papërshtatshëm për t’ia vendosur një fëmijë të sapolindur.

Mbi 60 emra të ndryshëm duke filluar nga “Berr” tek “Pserdhe” janë të ndaluar të përdoren në Shqipëri.1-vjetori i Zërit sjellë emocione të rralla në familjen e Elitës dhe  Gjikos! - REVISTA VIP

Ndër të tjera mund të përmendim; Ankim, Bretk, Ballokume, Federatë, Helme, Ironi, Spece, Shkurte, Vàjtime, Xhénaze e shumë të tjerë

Le të ndalemi tek disa nga emrat që kanë përzgjedhur personazhe të njohur në vendin tonë për fëmijët e tyre .Sytë zemra, Alban Skënderaj dhe Miriam Cani sjellin kartolinën më të bukur  familjare për festa - Bota Sot

Edhe të famshmit shqiptarë kanë zgjedhur t’i pàgëzojnë fëmijët e tyre me emra të veçantë që në thelb kanë një kuptim të plotë për vetë prindërit.

Të gjithë u befasuam kur dëgjuam për herë të parë emrin e vogëlushit të Elita Rudit dhe Gjikos. I vogli u quajt Zëri, tërësi tingujsh.Babi t'don”, Gjesti i fundit i Ledrit për Poem Blu na i shkriu zemrat fare!  – iconstyle.al

Dashuria e Miriam Canit dhe Alban Skënderaj solli në jetë të vogli Duam, të cilit i dedikuan dhe një këngë që mbarte si titull emrin e tij. Kujt ja priste mendja se një folje do të qëndronte kaq bukur si emër?!

Në mars të këtij viti, Afërdita Dreshaj solli në jetë fëmijën e saj të parë, një djalë që vendosi ta quaj Sky Blu, ose i përkthyer në shqip Qielli Blu.FOTOT/ Rrëfehet Inis Gjoni: Unë dhe Rudina Magjistari të parat femra që i  jepnim makinës në Tiranë, ju tregoj çmendurinë më të madhe – Gazeta Tema

Në fakt, ngjyra Blu po përdoret shumë këto kohë në emrat e bebushëve, pasi edhe e vogla e Sarës dhe Ledrit, Poem Blu, u pagëzua me një emër të tillë.

Emocionet na kapluan edhe kur lexuam dedikimin e Bes Kallakut për të bijën e tij, në një postim ku shpjegonte emrin e saj:Erion Isai ndau portretin më të ëmbël të familjes së plotësuar! - lexo

Babai yt, qysh i vogël mezi priste që Ija të ziente qumështin dhe fshehurazi t’i vidhte AJKËN, si shija më e mirë e fëmijërisë. Kështu lindi dhe Ajka.

Erion Isai i vendosi të bijës një emër sa melodioz aq edhe domethënës: Ajër.Ekskluzive/ Estela Ujka ndan me Living fotot e para të vajzës së  porsalindur dhe na shuan kureshtjen e emrit: Përse vendosa për Damar  Brooklyn - Showbiz

Inis Gjoni zgjodhi emrin Coco Antonel për të bijën. Coco, personazhi i preferuar i Arjan Selimit, bashkëshortit të ndjerë të Inisit, në një nga shfaqjet e vendosura prej regjisores; dhe Antonel, versioni femëror i emrit të babait të shoëgirl-it.

Damar Brooklyn u quajt vogëlushja e Estela Ujkës, ku vetë mamaja shpjegon:“Doja një emër shqiptar, që të tingëllonte bukur dhe të mbaronte me bashkëtingëllore”.On the 1st anniversary of her daughter, Labinot Gashi congratulates her

Damar, pasi mbush të emën me jetë e oksigjen dhe Brooklyn, sepse pikërisht këtu i erdhi fundi pritjes së ëmbël.

Labinot Gashi i vendosi te bijes se tij emrin Rroa, “rro”, pra “jeto,” në trajtë femëroreMe këto fjalë Besnik Qaka uron bashkëshorten e tij bukuroshe

Besnik Qaka zgjodhi emrin Una për vajzën e tij, që të jetë gjithmonë e para në jetë.

Ansi Agolli e pagezoi djalin me emrin Blodin, një emër i lashtë ilir, i shoqëruar dhe nga emri i dytë Brooklyn, vendi ky Blodin lindi.Ansi Agolli finalizon me një bebe lidhjen 11-vjeçare me Rean, dashuria që i  rezistoi largësisë – Panorama Plus

Nuk kishte si të mungonte i bukur Luxifer, fryti i dashurisë mes Egla Harxhit dhe Alexandre de Basseville.

Një emër pagan që do të thotë mbarës i dritës, Lux (dritë) dhe Fer (mbartës).Egla Harxhi confirms separation from her partner: I have nothing to do with  her

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!