Pak ditë më parë, në njërën prej puntatave të “Për’Puthen” nisi një débat i ashpér mes konkurrentit Kristian Marcinaj dhe opinionistit Arjan Konomi.

Kjo erdhi si pasojë e asaj që përmendi Sara në takim me Erlindin, “çajin që térbon djemtë.”

Opinionisti Arjan Konomi akùzoi Kristianin se u jepte konkurrentëve drògë, ndërsa ky i fundit tha se është thjesht çaj. Debàti ka vazhduar edhe në rrjete sociale dhe reagimet e publikut kanë qenë të shumta.

Për këtë çështje, vetë Kristiani ka folur gjerë e gjatë sonte në llogarinë e tij në Instagram, duke u përpjékur të mbrojë me çdo kusht dinjitetin e tij.E akuzoi publikisht që pi drogë/ Kristiani i “Për'puthen” i kthehet keq  Arjan Konomit: Është gabim të të respektoj sepse…

Ish-konkurrenti, i cili tashmë ka vendosur të largohet nga emisioni, tregoi se ishte futur në “Për’Puthen” vetëm për të gjetur dashurinë dhe asnjëherë për të konkurruar opinionistin.

Gjatë fjalës së tij, ai tregon se e gjithë kjo që ndodhi është blùsfemi me përgjegjësi morale, ndërsa akùzon Arjanin se po keqpërdor “pùshtetin” e tij.

“I nderuar publik, Si fillim ju falënderoj shumë për mesazhet pozitive dhe gjithashtu për ato krítika nga të cilat mund të rritem. Perfeksion në një qenie njerëzore nuk kemi dëshmuar ndonjëherë pasi njeriu në esencë është një bashkim dobësie dhe fortësie ama qellimi është që sëbashku ta mbështesim dhe ta edukojmë njeri tjetrin që të zhvillohemi.Ça bën kshu, doktor Adhamudhi je?”/ Kristjani përplaset me Arjan Konomin:  Do bëhesh meme kështu - Top Channel

Në emisionin PërPuthen unë hyra për ta gjetur dashurinë dhe jo për të konkuruar me Opinionistin. Fundja të jesh Opinionist nuk është ndonjë status kushedi se çfarë sepse vetë opinioni në thelb nuk është tjetër përveçse një gjýkim apo një besim personal i pabazuar në prova.

Për një djalë të ri me ambície për të përparuar në jetë nuk është e lehtë që të marri një akùze të tillë publike si shitës i léndëve nàrkotíke. Kjo është një blàsfemi me përgjegjësi morale.

Në jetë na ka ndodhur shumë shpesh që të persekutohemi jo sepse jemi të dhùnshëm, as nga forca fizike por nga fuqia e argumentit dhe gjuhës së etíkes. Ky fenomen më préku dhe mua me z. Arjan. Dhe nëse analízojmë sadopak, ajo që më ndodhi mua nuk më ndodhi vetëm mua por ju ndodhi dhe juve. Nuk është një ngjàrje individuale është një íncídent kolektiv. Ceními i lirisë së fjalës!

Z. Arjani si individ me pushtet brenda platformes në vend që të luante rolin fisnik dhe babaxhan e të përcjelli nuanca prinderimi dhe një shëmbull për ne dhe teleshikuesit, ai po e kéqpërdor “pùshtetin” e tij duke synuar futjen në hùmnerë mediatike të shumë poténcíaleve rinore duke e kthýer pròtagònizmin tonë në nivel tërësisht personal. Cili ishte produkti i “pùshtetarit” z.Arjan? Nxjérrja me trupërojat e Top Channel të një të riu vetem sepse kishte argumentat. Çfarë bëra unë që të nxírrem jashtë nga programi në atë mënyrë? Nxòrra ndonjë àrmë? Dhùnova ndonjë rregullore të programit? Apo thjeshtë kisha argumenta që mund të lëkundin opinione?

Në jetë nuk ngrihet askush duke synuar uljen apo poshtérimin e të tjerëve dhe duhet ta kuptojme që edhe njerezit e réndésishëm dhe me pozita gàbojnë. Këta individë, po ashtu mund të kenë mlléfe dhe inate që mund t’i démtojnë të tjerët, dhe në rastin konkret mua dhe Erlindin.

Nuk lejoj asesi blàsfemi të tilla të pahijshme kundrejt meje.”- ka sqaruar Kristiani.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!