Pas tre ditë kërkimesh në magazinën e shkrumbuar të “Casa Italia-s”, zjàrrfíkësit arrítën të nxjérrin trupin e pajetë të 32-vjeçarit Arjan Sala, i cili hyri për të shpëtuar të tjerët dhe mbéti vetë i vdékur mes flàkëve.

Ekspértíza paraprake ka zbùluar se zjàrri është ndézur për shkàk të një shkéndije elektrike në kabullin e një llambe neoni.

Sipas “Report Tv”, shkéndijat e ndézura pas deféktit kanë rénë mbí disa rroba síntetike duke hapur flàkë të shumta.

Teksa punëtorët e “Casa Italia-s” ishin duke pritur kamionin e mbushur me mallra, kanë nisur flàkët e para.

Fillimisht për të shuàjtur flàkët kanë ndërhyrë punonjësit e sigurisë, mes tyre edhe 32-vjeçari.  Ata ia dolën të shuanin flakët por jo vatrën, ndaj zjarri u riaktivizua disa minuta më pas.

I riu Arjan Sala ishte i pari që hyri në brendësi të magazinës për të shuàr flàkët dhe téntoi të dilte nga dera e emérgjencés, mirëpo errésira dhe tymi e pénguan, ndaj ai u rrézua dhe e pati të pamùndur të dilte që aty, duke mbétur fatkéqësisht i vdékur.Edhe vëllai punonjës sigurie, rrëqeth me fjalët për Arjan Salën: Po më  digjet zemra o vëllai im! O Zot ça plage më ke shkaktuar o Zot (Xhaxhai e  identifikoi mes rrënojave)

Arjan Sala, 32 vjeç, prej vitesh punonjës security, ishte babai i një fëmije të mítur. Ai jetonte me bashkëshorten, djalin, nënën dhe të atin. Familjes i ka siguruar të ardhura që në moshën 18 vjeç, kur nisi edhe punën e parë.

Ekspértíza paraprake zbùloi se Sala ka qëndruar rreth 24 orë gjallë, por më pas nuk ia ka dalë dot më. Trupi i tij u nxòr me vonesë, ndërsa ai u përcoll dje nga familjarët në banesën e fundit.

Qeveria pritet ta shpallë Déshmor të Atdheut me propòzim të mijëra qytetarëve që u solidarizuan në rrjetet sociale.Përcillet për në banesën e fundit Arjan Sala, heroi që u sakrifikua për të  shpëtuar punonjësit e tjerë në magazinën e qendrës tregtare - TiranaNews

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!