Ballina Aktualitet Dha jetën duke shpëtuar të tjerët, Arjan Sala shpallet...(FOTO)

Dha jetën duke shpëtuar të tjerët, Arjan Sala shpallet…(FOTO)

Arjan Sala, i cili sakrifikoi jetën e tij për të shpëtuar disa persona të tjerë, është shpallur ditën e sotme “Dëshmor i Atdheut”.

Titulli për 32-vjeçarin është dhënë nga ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe pritet që t’i dorëzohet familjes së të ndjérit nga kryeministri Edi Rama.

Arjan Sala u fut mes zjàrrit në magazinën e “Casa Italias” për t’ju shpëtuar jetën 20 punonjësve të tjerë. 32-vjeçari u nxòr i pajetë 2 ditë më parë, pas disa ditësh kërkime nga zjàrrëfíkësja.

Ekspertiza parapràke ka zbùluar se zjàrri është ndézur për shkàk të një shkéndije elektrike në kabllin e një llàmbe neoni.

Sipas “Report Tv”, shkéndijat e ndézura pas deféktit kanë rénë mbí disa rroba sintetike duke hapur flàkë të shumta.

Teksa punëtorët e “Casa Italia-s” ishin duke pritur kamionin e mbùshur me mallra, kanë nisur flùkët e para. Fillimisht për të shuùjtur flùkët kanë ndërhyrë punonjësit e sigurisë, mes tyre edhe 32-vjeçari.Zyrtare, Arjan Sala shpallet “Dëshmor i Atdheut” - Aktualiteti

Ata ia dolën të shuànin flàkët por jo vatrën, ndaj zjarri u riaktivizua disa minuta më pas.

I riu Arjan Sala ishte i pari që hyri në brendësi të magazinës për të shuàr flàkët dhe téntoi të dilte nga dera e emérgjéncës, mirëpo errësira dhe tymi e penguan, ndaj ai u rrézua dhe e pati të pamundur të dilte që aty, duke mbetur fatkéqésisht i vdékur.

Arjan Sala, 32 vjeç, prej vitesh punonjës security, ishte babai i një fëmije të mítur.  Ai jetonte me bashkëshorten, djalin, nënën dhe të atin. Familjes i ka siguruar të ardhura që në moshën 18 vjeç, kur nisi edhe punën e parë.Arjan Sala “Dëshmor i Atdheut”, zv.ministri i Mbrojtjes: Gati për t'i dhënë  statusin, presim ekspertizën dhe propozimin e prefektit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Jona Spahiu kàpet mat duke bërë prova në…banjo! (FOTO)

Pas një mungese të gjatë në ekran, Jona Spahiut ju besua drejtimi i spektalit më të ri të humorit “Kosherja”. Përkrah Bes Kallakut ajo ja...

Zbulohet personazhi kryesorë i filmit të ri Ermal Mamaqit, ja kush është (FOTO)

Ermal Mamaqi i vuri vulën suksesit të tij në kinematografi me dy filmat “2 gisht mjaltë” dhe “I Love Tropoja”. Këta filma u mirëpritën nga...

Mori ofertë nga ‘Kosherja’, Olsi Bylyku tregon arsyen përse refuzoi (VIDEO)

“Kosherja” është spektakli më i ri në ekranin e “Abc News”, i cili ka mbledhur disa nga aktorët më të mirë të humorit në...

Edhe një se u mbush! Princi i ‘PërPuthen’ i futet muzikës, është një ‘diss’ (VIDEO)

Shumë personazhe të “Për’Puthen” kanë zgjedhur të shfrytëzojnë në maksimum famën e tyre duke u bërë pjesë e muzikës. I fundit që i është bashkuar...

Ana tregohet e sinqertë: Ja përse u futa në ‘PërPuthen’, do ta përdor…

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’Puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...