Ballina Magazina Covid-19 i merr jetën shkrimtares dhe gazetares së njohur shqiptare (FOTO)

Covid-19 i merr jetën shkrimtares dhe gazetares së njohur shqiptare (FOTO)

Një tjetër figurë e njohur nuk ka mundur t’i mbijetojë bétejës me vírusin vdékjeprurës.

Shkrimtarja dhe gazetarja e njohur Zenepe Luka ka ndërrùar jetë si pasojë e COVID në moshën 72-vjeçare.

Në vitin 1998 Luka i mbijetoi një sùlmi me trùtol, por fatkéqësisht ajo nuk e mpòshti dot vírusin me të cilin ishte ínféktuar 10 ditë më parë.WhatsApp-Image-2019-04-13-at-14.01.56-537x360.jpeg

Këngëtari i njohur italian, Albano Carrisi, e kishte cilësuar Zenepe Lukën si “Oriana Fallaci shqiptare”.

Në fund të muajit janar u bë edhe promovimi i librit të këngëtarit të njohur italian, Albano Carrisi, “Nëna ime, origjina e botës sime”, të cilin Zenepe Luka e kishte përkthýer.

Zenepe Luka (Çekrezi), lindi në Librazhd. Ajo u diplomua për gazetari në Fakultetin e Shkencave Politiko-Juridike në Tiranë dhe në maj të vitit 1973. Ndahet nga jeta gazetarja Zenepe LukaZenepe Luka ishte e para gazetare e RTSH, në terren, që u vendos në Elbasan duke mbulluar edhe rrethet Gramsh e Librazhd. Ajo ka punuar në qytetin e saj të lindjes për shumë vite si lektore, hulumtuese në Muzeun Etnografik dhe në të njejtën kohë edhe gazetare e gazetës Bashkimi”.

Në majin e vitit 1998, ajo arriti kulmin e rrezíkimit nga profesioni i saj kur iu vendos trítol në banesë dhe dy fëmijët e saj u plàgosën.

Me rastin e 45 vjetorit të karrierës, Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë, e vlerësoi me “Mirënjohje”, ndërsa Unioni i gazetarëve në Vlorë me çmimin “Petro Marko”.3-1.jpg

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

‘Isha vetë sponsori gjeneral!/ Noizy zbulon shumën marramendëse që investoi për “Alpha Show”!

Koncerti “Alpha Show” i Noizy-t ishte padiskutim elektrizues nga performancat e artistëve të njohur shqiptar por edhe të huaj. Në një intervistë për “Euronews Albania”,...

Festa e Birrës erdhi! Ju njohim me restorantin më të famshëm në Korçë!

Të mërkurën, të enjten dhe të premten keni një mundësi të artë për të kaluar ca ditë të bukura verore, me shërbim cilësor dhe...

Pas përfundimit të ‘Alpha Show’, Noizy ka diçka për të thënë për artistët pjesëmarrës! (FOTO)

Koncerti “Alpha Show” i Noizy-t ishte padiskutim elektrizues nga performancat e artistëve të njohur shqiptar por edhe të huaj. Performanca mjaft të mira dhuruan në...

Gjéndet ‘fajtori’ që ndérpréu enérgjinë eléktrike në koncertin e Noizy-t! (FOTO)

Koncerti “Alpha Show” i Noizy-t ishte padiskutim eléktrizues nga performancat e artistëve të njohur shqiptar por edhe të huaj. Performanca mjaft të mira dhuruan në...

Ja sa persona ishin mbrëmë në “Alpha Show” të Noizy-t! (FOTO)

Koncerti “Alpha Show” i Noizy-t ishte padiskutim elektrizues nga performancat e artistëve të njohur shqiptar por edhe të huaj. Reperi Stresi gjithashtu u ngjít në...
error: Alert: Content is protected !!