Ballina Magazina Ky vit nis me një lajm të hídhur! Vdés aktori i njohur...

Ky vit nis me një lajm të hídhur! Vdés aktori i njohur shqiptar (FOTO)

Ndërròn jetë aktori dhe regjisori Dhimitër Orgocka. Aktori hùmbi jetën në moshën 84 vjeçare si pàsojë e një hémorràgjie cérébrale.

Dhimitër Orgocka ishte ndéruar edhe me titullin “Mjeshtër i Madh”, ndërkohë që numëron 82 role të intérprétuara në skenat e teatrove shqiptare, ku ka màrrë edhe çmime, si dhe ka vénë në skénë 104 premiera në teatër si regjisor.Dhimitër Orgocka: Si e intepretova veprën Cvajgut në Kjev | Gazeta Telegraf

I lindur më 21 tetor të vitit 1936 në qytetin e Korçës, Orgocka pati një karríerë të pasur edhe në teatrin “A.Z. Çajupi”, ku ka vénë në skénë 104 prémiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit etj.

“Me kéqardhje dhe dhímbje, njoftojmë ndàrjen nga jeta, te artistit te madh, regjisorit te taléntuar dhe te palòdhur, mikut te te gjithëve, “Mjéshtrit te madh” Dhimiter Orgocka. Lamtumire i dashur Taqke!”, thuhet në njoftim.Regjisori i njohur Dhimitër Orgocka flet për bashkëshorten: Tani që nuk  jeton më, kur kthehem në

Dhimitër Orgocka, bashkëshort i një tjetër artisteje të njohur, Dhorkë Orgocka, do mbàhet mend për rolin e Adem Rekës te “Horízonte të hapura”.

I njohur si Urani në film, ai ka epísode përplàsjeje me të famshmin Robert Çamçakëzi (i ndjeri Shpëtim Shmili), edhe duke e rràhur.

Dhimitër Orgocka është emër i plejàdës së shquàr të aktrimit shqiptar nén kùmunízém.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Ledri thùmbon kolegët: Dikush blen klikime, dikush gjëra të tjera! (FOTO)

Ledri Vula ka qenë dhe mbetet një nga reperët më të pëlqyer për publikun. Këngët e tij janë ndër më të dëgjuarat dhe ky sukses...

‘Si jeton me prinderit e Olsit?’/ Egli Tako habit me përgjigjen e saj! (FOTO)

Olsi Bylyku dhe Egli Tako janë një ndër çiftet më të komentuara të showbizit. Egli Tako, ka realizuar së fundmi një Q&A në Instagram, ku...

Aurela Gaçe thùmbon haptazi kolegët: Nuk kam lekë për të blerë…! (FOTO)

Aurela Gaçe apo siç e thërrasin ndryshe, diva e muzikës shqiptare, është një artiste shumë e dashur për publikun. Aurela ka pjesë e një interviste...

Marinën e ka ‘kàpur’ syri keq! Pas COVID i ndodh një tjetër íncídent! (FOTO)

Marina nuk flet shpesh për jetën e saj private, por kësaj here ajo ka kërkuar ndihmë nga ndjékësit pas një íncídenti që i ka...

Rita Ora i jep fund beqarisë! (FOTO)

Rita Ora dhe Taika Waititi janë martuar! Ata kanë zhvilluar një ceremoni të fshéhtë në Londër. “Ishte një ceremoni vërtet intime dhe super e veçantë...
error: Alert: Content is protected !!