Ballina Magazina Arti në zi! Shùhet aktori i njohur i dashur i filmave...

Arti në zi! Shùhet aktori i njohur i dashur i filmave shqiptar (FOTO)

Është ndàrë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktori i njohur i Teatrit Kombëtar, Xhemil Tagani.

Ai u lind në Tiranë, më 6 shkurt 1945, ndërsa studio në Instítutín e Lartë të Arteve, dega e dramës.

Me 1968 filloi punë si aktor ne Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) derisa doli në pensíon. Luajti mjàft role të dyta dhe epísodíke. U shqùa për kríjimin e kàraktéreve.Xhemil Tagani (1945) | Aktoret Shqiptare

Ka intérprétuar mbi 70 role në teatër, kryesisht nga dràmàturgjía kombëtare.

Ai u shkëpùt nga Teatri, duke e mbýllur karríerën e tij mbí tre dekàda në skénën e Teatrit Popullor.

Filmat ku ka luajtur:

1967 — Ngàdhnjim mbí vdékjen.

1969 – Perse bíe kjo daùlle;

1976 – Fije qe príten (epísodik nje punëtor);

1976 — Tokë e përgjàkur (Beu);

1984 — Fushë e blertë fushë e kuqe..;

1984 — Taulanti kërkon një motër (Shoferi);

1985 — Gurët e shtëpisë sime (Bilbili);

1987 — Përrallë nga e kàluara (Papa Sotiri, Prifti i Fshatit);

1989 – Kush është vràsesi;

1996 – Nata (Pérgjégjes i vatres se kultures ne fshat) ;Mediat gjermanofone, Albin Kurti në pragun e pushtetit - Shqiptarja.com

Teatër

13/02/1969 — “Shokët” e Bashkim Kozelit ;(Agroni)

27/03/1970 — “Studentja e vitit të fundit” e Ibrahim Uruçit (Alqi);

04/02/1971 — “Një nuse për Stasin” e Teodor Laços (Tushka);

04/03/1971 — “Arturo Ui” e Bertold Brehtit (Ina);

18/12/1974 — “Bashkë me agimin” e Kolë Jakovës (Selimi)

1974 — “Prefektin” e Besim LevonjesNdërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i Teatrit dhe kinematografisë -  Top Channel

1974 – – “Cuca e maleve” (Njeri nga díversantet) ;

20/03/1975 — “Duke u gdhírë viti 1945” e Teodor Laços (Reizi);

11/06/1975 — “Lumi i vdékur” e Kudret Velçës (Peç Mblloçi);

1976 – Epoka para gjýqit;

24/04/1982 — “Kështu të dua” e Pëllumb Kullës (.Samiu); “Komùnistùt”

“Kàravídhet” (daje Ceni);

01/12/1986 — “Nën dritat e skénës” e Ruzhdi Pulahës (Thomai)

“Krýqi i bardhë”

“Zbùtja e krýenéçes”Xhemil Tagani (1945) | Aktoret Shqiptare

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

A do jetë Stresi pjesë e koncertit të Noizyt? Ja ku e keni përgjigjen përfundimtare! (VIDEO)

“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante. Por a do të...

Ritem veror dhe tekst bànal, kjo është kënga e Era Istrefit dhe Mozzik që u anullua! (VIDEO)

Të gjithë po prisnim të dëgjonim për herë të parë një bashkëpunim mes dy artistëve më në zë të momentit, Mozzik dhe Era Istrefit. Vetë...

Noizy publikon këngën e re, Loredana pjesë e klipit si dikur me Mozzik! (FOTO)

Noizy ka publikuar këngën e tij më të re dhe surprizë: Ashtu siç u kishim njoftuar, në klip shfaqet edhe reperja Loredana! Kënga “Benzi i...

‘Alpha Show’ është gati! Noizy tregon se ç’pritet të ndodhë gjatë natës së sotme! (FOTO)

Prej disa javësh reperi i mirënjohur Noizy ka njoftuar për një koncert i cili do të bëjë bashkë fansat e tij të rinj, por...

Donaldi rikthen trekëndëshin e dashurisë, ja cili është dedikimi që po çménd rrjetin! (FOTO)

Të gjithë e dimë se pas ngjàrjeve të ndodhura në “Big Brother Vip” çdo tekst i Donaldit është një dedikim për Bora Zemanin. Qoftë për...
error: Alert: Content is protected !!