Elsa Dhako, 30 vjeçe, nga qyteti i Pogradecit nënë e tre fëmijëve, përkatësisht 11, 7 dhe 5 vjeç ka màrrë pjesë tek emisioni “Historia ime” në Tv Klan, ku ka éfyer jetën e saj të dhímbshme, vështírësítë dhe pròblemet që është detýruar të përbàllet për shkàk të vàrfërisë ékstréme.

Nëna e saj është detýruar ta martojë atë kur ishte vetëm 13 vjeç, por mesa duket kjo martesë nuk shkoi ashtu siç duhej.

Ka pasur një jetë të vështírë. Pròblemet e saj kanë nisur herët. Për shkàk të kushteve të vështira ekonomike, për të mos jetuar më rrugëve, e ëma e martoi qëkur ishte 13 vjeçe. Nga martesa e parë ka një djalë 13 vjeç.Image may contain: 1 person, sitting, text that says 'Ckan HISTORIA IME'

Mirela Milori: Ta nisim nga martesa jote e parë, ti je martuar…?

Elsa Dhako: 13 vjeç.

Mirela Milori: Ke qenë shumë e vogël.

Elsa Dhako: Ishim 5 fëmijë, ishim shumë fukarenj, babai më ka vdékur kur kam qenë 6 muajsh, mami ishte shumë e re dhe jemi detýruar sepse nuk na mbànte dot me bukë. Kur jam martuar unë nuk bëheshe dot celébrimi dhe për këtë gjë i lutesha gjithmonë mamit, më vinte më përkrahte.Nuk donte të ishte prostitutë, 30-vjeçarja martohet me një burrë me të meta mendore dhe… - Tv Klan

Mirela Milori: Ti je martuar 13 vjeç, e njihje burrin?

Elsa Dhako: Jo nuk e njihja, nuk e dija çfarë ishte martesa.

Mirela Milori: Sa vjet ishte burri?

Elsa Dhako: Burri ishte 28 vjeç. Ishte një familje shumë e mirë, vjehrrën e kisha shumë të mirë.I worked as a prostitute", the young woman from Pogradec shocks the host of the show with what she tells about her life: My son was taken care of by the owner's

Mirela Milori: Kur ke kryer màrrédhénie séksùale për herë të parë?

Elsa Dhako: 13 vjeç, isha fëmijë por nga e kéqja u martova dhe unë.

Elsa tregon se në moshën 15-vjeçare ngéli shtatzënë për herë të parë por bashkëshorti nuk dëshironte që të kishin fëmijë dhe e abòrtoi. Fëmija i saj i parë edhi në jetë kur ajo ishte 18 vjeç.

Mirela Milori: Më the që raportet me familjen e burrit ishin të mira.

Elsa Dhamo: Shkoja shumë mirë, kisha një kunatë, bàshkëjetonim në një shtëpi, por bashkëshorti i saj pínte dhe e dhùnonte shumë bashkëshorti im i dilte krahë dhe kjo nuk donte që unë të isha e lumtur dhe shkonte nëpër këto vendet këndonte dhe nuk e di si u shkàtërrùa jeta ime nga ajo familja, e kam dashur jashtë mase.

Martesa e Elsës nuk zgjati shumë, ajo shkoi tek e ëma dhe lindi aty sepse burri thoshte që nuk është fëmija e tij.

Elsa Dhamo: Më 8 Shkurt që kam lindur djalin ai u kthýe nga Greqia dhe nuk e ka takuar. Mu bë djali 11 vite dhe ai nuk e ka takuar kurrë.

Ajo tregon se i është futur rrugës së pròstítucíonit e detýruar nga rrethanat. Kishte një djalë nga martesa e parë dhe duhej të kujdésej për të.

Ishte mes katër rrugëve, pa shtëpi dhe nuk kishte para as për të ngrénë bukë. Kështu u detýrua që tek lokali që punonte si kamariere të ushtrònte pròstítucíonin. Elsa tregon se nuk e di as kush janë baballarët e dy vajzave që ka.

Mirela Milori: Kalon më nga ai lokal?

Elsa Dhamo: Jo nuk kaloj, as nuk ia hédh sytë fàre.

Mirela Milori: Po ish-pronaren?

Elsa Dhamo: Jo fare, sepse e di se çfarë kanë bërë me jetën time. Unë kam rënë në duart e gàbuàra dhe nuk më bën përshtýpje ta takoj.

Image may contain: 2 people, people sitting and indoor

Mirela Milori: Ushtròhej dhùnë ndàj teje në atë períudhë?

Elsa Dhamo: Ushtrònin dhùnë, shyqyr që nuk më ngélnin shénjë.

Mirela Milori: Mbànte shumë vajza të tjera si ty?

Elsa Dhamo: Po shumë vajza, ka pasur vajza të moshës 12-13 vjeçe, i mbànte dhe vazhdon akoma t’i mbàjë. Kur shikoj një shoqen time më dhémb shpirti sa s’ka. Atë e ka pérzénë e ëma dhe fle aty ku punon. U bë gati një vit që nuk dal më, jam shkëpùtur sepse më janë rritur fëmijët.

Mirela Milori: Po vajzat kur erdhën në jetë, gjatë kohës kur ti punoje aty?

Elsa Dhamo: Po kur punoja aty ngélésha shtatzënë.

Mirela Milori: Kush është babai i tyre?

Elsa Dhamo: Nuk e di.

Mirela Milori: Ke ndonjë ide kush mùnd të jetë babai biologjik?

Elsa Dhamo: Jo.

Mirela Milori: Po nëna jote e dinte se ç’po bëje ti?

Elsa Dhamo: Po e dinte shumë mirë. Më ka thënë bëj ç’të duash ke jetën tënde. Prapë e dua se e kam nënë. Është martuar, por nuk më ndihmon aspak. Ne jemi 4 motra dhe një vëlla. Motrat janë në gjéndje shumë të mirë, edhe vëllai po ashtu, ndërsa unë jo.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!