Ballina Aktualitet Skàndali/ Sanitarja híqet si infermiere, lé pa buke te ndjéren, i mérr...

Skàndali/ Sanitarja híqet si infermiere, lé pa buke te ndjéren, i mérr para vajzës

Emisioni “Stop” trànsmetoi mbrëmjen e së martës rastin skàndàloz në spítalin Covid 2, ku një sanítare híqej si ínfermíere dhe i mori një të reje një shumë të madhe parash për t’u kujdésur për të ëmën e shtrùar për shkàk të kòrònavíyrusit. Por kjo e fundit fatkéqësisht ndérròi jetë.

E reja thotë se nëna e saj 55-vjeçare kishte 28 ditë e shtrùar në spítal, qysh në fùnd të nëntorit. Ajo bëri skànerin dhe doli me Covid-19. Familja mori mjék prívat dhe oksígjen, por 55-vjeçares i plàsi hemòrràgji nga hundët dhe vajza u detyrua ta çòjë në spítal.

Vajza tha se kishte shkuar te spítali dhe aty i ishte shfàqur një person që i ishte prézantuar si infermiere, shtetasja Tire Dervishi. Vajza e të ndjérës që ndërròi jetë thotë se Dervishi që híqej si infermiere ishte sanítare në të vërtetë dhe e màshtròi.Skandali, sanitarja hiqet si infermiere, le pa buke te ndjeren, i merr para vajzes-Stop-12 Janar 2021 – Stop

Lekët i mérrte ajo dhe më pas ajo ja shpërndànte lekët mjékëve dhe infermierëve. Vajza mérrte lekë bòrxh për të mbàjtur gjallë nënën e saj. Vajza e të ndjérës mori informacion që Tirja ishte sanítare në katin e tretë dhe jo infermiere, dhe véndosi që ta dénoncòjë në emisionin ínvestígatív “Stop”.

Komuníkimet nëpërmjet WhatsApp-it të vajzës dhe nënës së saj 55-vjeçare, e cila ndërròi jetë në spítalin Covid 2, faktuan se edhe shërbimi, edhe përkùjdésja ndàj të ndjérës, nuk kanë qenë ato që préténdohen.

E ndjéra është ankùar se Tirja i ka héqur bukën, ujin dhe nuk e ka ndërrùar, për shkàk se të gjitha névojat personale ajo detýrohej t’i kryente në krevat.Nëna i vdiq nga Covid, por sanitarja hiqej si infermiere dhe i mer 8 milion lekë - Gazeta Express

“Fakti që mami im iku, u ndà nga kjo jetë, unë kam dyshímet e mia që ka pasur një trajtim shumë të ùlët. Nuk ka màrrë trajtimin e duhur. I ka mùnguar ushqimi. I çòja ushqim, mami më thoshte më ka sjellë vetëm supë, ndërkohë që unë i çoja duke filluar nga kosi, kosi i frutave, lëngjet e shtrýdhura. Mamit i çònte vetëm supën. Atëherë duke qenë se mamaja ime ishte me 5 burime oksígjeni nuk ishte në gjéndje që të ngríhej në tualet vetë dhe duhej që të mbànte pampersa. Kishte 4 ditë pa màrrë klízmën, ndërkohë kjo më thotë që e ka màrrë klízmën, ka màrrë edhe lekët. Më ka màrrë 40 mijë lekë atë natë, sepse normalisht do të ndërròhet dy-tre herë. Mami më shkruan në mesazh dhe më thotë: Mami, nuk më kanë bërë klízmën. Ky ishte dyshími i parë. Katër ditë ia kanë lénë në sírtar. E pyeta, po më tha që e ka bërë. Kam mesazhet e mamit që më thotë po vùaj shumë se nuk më bëjnë klízmën. Pjesa e dytë ishte që kam sërish bisedat në telefon që më thotë mami më kanë làrguar karrigen e ushqimit, më kanë làrguar edhe ujin dhe kanë ardhur duke bértit, më kanë thënë: do hash dhe po pish vetëm lëngje. Do hash kur do të them unë sepse zonja që është sanítare e ka merak të të ndërròjë, ndërkohë që mua më mérrte lekët. Kjo nuk ka ku të shkojë, gjë më të réndë, t’i làrgojë karrigen e ushqimit një të sëmùri që është me 5 burime oksígjeni, ka névojë për ujë gjatë gjithë kohës”, tregoi vajza e víktímës.

“BalkanWeb” ka siguruar fotografinë e sanitares Tire Alldërvishi, që i zhvàti 8 milionë lekë një qytetareje për t’i shpëtuar të ëmën e inféktuar me Covid-19.

Denoncimi i qytetares tronditi mbarë opiníonin publík, ndërsa Ministria e Shëndetësisë shkàrkoi menjéherë sanitaren dhe urdhéroi hétim të plotë të ngjàrjes.foto galeri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Sinan Hoxha dhe Ana e ‘PërPuthen’ fùsin në shérr një çiftin

Simpatia e deklàruar nga gruaja për këngëtarin Sinan Hoxha dhe e burrit për Anën, vajzën pjésëmàrrëse në emisionin “PërPuthen”, ka çùar në një gríndje...

PërPuthen/ Ledjana rikthehet në studio për takimin me Mevlanin, ja vendimi që mori (VIDEO)

Lediana pas një pauze është rikthýer në studio. Ajo tha se do të vazhdojë të jetë pjesë e PërPuthen dhe se kjo periudhë pauze...

Çdo femër e ëndërron! Tayna merr surprízën më të bukur të jetës! (VIDEO)

Keni marrë ndonjëherë një surprízë në urën e Bosforit? Në mos jo, me siguri keni ëndërruar për një të tillë kur keni parë telenovelat...

Greta Koçi pëson ndryshim dràstik! Tashmë duket si…(FOTO)

Pak kohë më parë mediat zbùluan se Greta Koçi ishte làrguar nga Shqipëria. Thuhej se këngëtarja ishte zhvéndosur në Austri dhe këtë gjë e tregonin...

Çméndet Kejvina! Nis të thýej pjata dhe trétë ushqim në restorant (VIDEO)

Kejvina Kthjella ngélet një nga personazhet më të përfolura nga mediat rozë gjatë vitit, 2020. Modelja, herë pas herë, ka ndàrë me ndjékësit foto të...