Kryeqyteti do të mbyllet! Burime për Dosja.al bëjnë me dije se Tirana do të kufízojë màsat shtrénguese për pàràndàlimin e përhàpjes së Covid-19.

Mësohet se Komíteti i Ekspértëve i ka pròpòzuar qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama mbýlljen e vendit nga e premtja deri të hënën, për të kufízuar lëvizjen e qytetarëve gjatë fùndjavës.

Megjithatë deri më tani nuk ka ende një njoftim zyrtar as nga ékspértët dhe as nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.Featured image of article: EKSKLUZIVE/ Tirana në karantinë, kryeqyteti mbyllet nga e premtja deri të hënën! Qeveria pranon propozimin e Komitetit të Ekspertëve

Nuk dihet nëse e njëjta màsë do të mérret edhe për qytete të tjera me numra të larta rastesh të inféktuara nga pandémia e koronavírusit.

Deri më tani në vendin tonë janë shënuar 39014 persona të inféktuara nga pandémia, ndërkohë që 822 prej tyre kanë ndérruàr jetë.Four new cases of COVID-19 confirmed in Albania – Tirana Times

Rekord inféktimesh dhe të vdékurish mbàn Tirana me disa vàtra të nxéhta.

Për të frénuar inféktimet, pak ditë më parë qeveria njoftoi, pasi Dosja.al pàralàjmëroi lajmin, se do të vendosej ora polícore.

Nga ora 22:00 deri në orën 06:00 të mëngjesit nuk lejohet lëvizja e qytetarëve.Virus cases on the uptake yet new lockdown is very unlikely – Tirana Times

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!