Është mbàjtur mbrëmë nata e dytë e “Festivalit të këngës”, ku të gjithë këngëtarët i prezàntuan këngët në një formë tjetër, akùstike, për të mbërrítur në finalen e mbrëmjes së 23 dhjetorit, mbrëmjen e sotme.

Ndër pérformàncat më të koméntuara ishte ajo e artistit të ri të quajtur Mirud, i cili u përfol gjatë për veshjet e tij.

Në natën e parë të festivalit ai u shfàq me një kostum të veçantë të ngùshtë me ngjyrë të zezë dhe gold. Si duket ai përveç krítíkave ka màrrë edhe kércénime rréth kësaj veshjeje.

https://www.youtube.com/watch?v=yJfuvnF8laY

Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, shqiptari që jeton në SHBA, shkruan se: “Kércénimet tuaja me vdékje, që më thoni të vàr veten, nuk më shqétésojnë.”

Ai thotë se nuk është hòmoséksùal, duke shtùar se shumë artistë që nuk janë gày, kanë veshur veshje edhe me femërore, si: Harry Styles, Bad Bunny, J Balvin, Nick Jonan etj….dhe janë të gjithë artistë straight.

Njerëzit që degràdojnë të tjerët shpésh përfùndojnë duke degràduàr veten e tyre. Ështe qesharake sesa komente të këqíja që vënë në pikëpyetje, nëse unë jam një burrë apo grua për shkàk të një veshje që kam veshur natën e kaluar në Festivale Këngës 59’. Kur në fakt ju keni parë shumë artist që nuk janë gày dhe kanë veshje edhe me femërore përshembull: Harry Styles, Bad Bunny, J Balvin, Nick Jonan etj….janë të gjithë artist straight dhe kanë veshje ende më dràmàtike se e imja. Këto komente nuk më shqétésojnë sepse unë kam dëgjuar të gjitha këto gjëra dhe më parë. Unë jam një burrë dhe unë jam një artist dhe po bëj më mirë se shumica e të gjithë juve që janë ulur pas një kompjuteri tërë ditën duke përhàpur urréjtje ndaj dikùjt që në të vërtetë po përpíqet të bëjë një diçka pozitive në mënyrë që herën tjetër kur të ecni në rrugë, nuk keni pse të shqetésoheni, sepse jeni vetja. E vë veten në rrézik të udhëtoj gjatë kësaj kohe dhe të bëj këtë shfàqje për komunitetin LG BT në Shqipëri dhe më mërzít që ka kaq shumë urréjtje nga vetë komùniteti jonë. Unë e vendos veten në rrezík duke veshur çfarë vesha dhe jam krenar që e bëra. Kércënímet tuaja me vdékje, që më thoni të vàr veten, nuk më shqétésojnë. Prandàj më thoni si do e bëjmë ndryshímin kur ne urréjmë njëri-tjetrin? Si mùnd të présim të na respéktojnë të tjerët kur ne nuk respéktojmë veten? Unë gjithmonë do jem vetvetja edhe nëse mendoni se dukem si grua apo si burrë. Në fund të ditës dukem më mirë se ju zogj të vegjël”.

https://www.youtube.com/watch?v=QA2Pc6ku5yA

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!