Ish-ministri dhe ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello, ka ndërrùar jetë për shkàk të Covid-19.

Ai po kùrohej në Turqi pas réndimit të gjéndjes së tij shéndetésore, mirëpo gjéndja e tij është rénduar aq shumë sa i ka kùshtuar jetën deputetit.

Ai është ndàrë nga jeta në moshën 59-vjeçare. Marko Bello lindi në vitin 1961.Ndahet nga jeta ish-deputeti i PS-së, Marko Bello - ATSH -

Ai ka qenë deputet i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë nga viti 2001-2013 dhe ka mbàjtur postin e ministrit për Integrimin Evropian dhe ministër Shteti për Koordinimin Qeveritar.

Marko Bello ka shérbyer edhe si ambasador i Shqipërisë në Rumani në períudhën 1997-2000.

Më pas ai ka mbàjtur edhe detyrën e zv/ministrit të Mbrotjes. Marko Bello ishte dhe një nga anëtarët thémélues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë.marko bello | ILLYRIA

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!