Elbenita Kajtazi është një ndër sòpranòt më të njohura shqiptare dhe falë vokalit të saj të fuqíshëm ka arrítur të depértojë në botë dhe të performojë në vende të ndryshme.

Mirëpo më herët Elbenita nuk e kishte menduar kùrrë se mùnd të këndonte në opera, sepse as nuk e dinte se çfarë ishte.

Së fùndmi sòpranòja ka rréfyer historinë e jetës së saj dhe ka treguar se sa e véshtirë ka qenë për të arríjë këtu ku është sot.Sopranoja Elbenita Kajtazi drejt realizimit të ëndrrës falë pasaportës  shqiptare - KOHA.net

Elbenita ka ndàrë në rrjete sociale një foto nga fëmijëria e saj ku shfàqet me një shíshe qumështi në duar.

Sopranoja është shpréhur se më parë ka shitur qumësht për të ndihmuar familjen dhe tashmë ka pùshtùar skénat botërore falë talentit të saj.

Kajtazi thotë se nuk do e hàrrojë kurré se nga vjen dhe se është krenare për të shkuarën e saj.

Ajo ka treguar edhe se Ermonela Jaho i ka dhénë dikur një këshillë të vléfshme që i ka vléjtur për gjithë jetën.Zemsky/Green | Elbenita Kajtazi

“Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas lùftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit! Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël. Para lùftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shísnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekzíston dhe unë isha fëmija që ua shpërndàja qumështin fqínjëve tanë. Gjatë lùftës ne ishim refùgjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të línim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja! I pashë për herë të fùndit kur u làrguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kùrrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthýem nga Shqipëria dhe kur lùfta kishte mbàruar. Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mùnd të besoj se i gjetëm! Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kujtoj se u hòdha lartë nga lumturia! Pas lùftës, puna ime e vjetër u kthýe, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndànë qumështin dhe e doja punën time! Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qàva shumë, u emocíonova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë! Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për fàktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndàrë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç! Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni! Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamùndur në këtë botë, dhe ju mùnd të arrini çdo ëndërr që keni”. Unë ende besoj në atë që ajo më tha dhe unë ende shikoj deri në ato fjalë! #vajzëekosovës me shumë ëndrra”, ka shkruar Elbenita Kajtazi.

Salzburg Festival / Biografie

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!