Ballina Aktualitet Sítuata me Covid-19, komíteti i ékspertéve shtréngon màsat

Sítuata me Covid-19, komíteti i ékspertéve shtréngon màsat

Shqipëria fòrcòn màsat në kuadér të festave të fundvitit.  Ky lajm u bë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Ora polícore duke nisur nga data 24 dhjetor, do të nisë në orën 20:30 deri në orën 6 të mëngjesit, deri në datën 4 janar.

E njëjta gjë vlen edhe sa i takon aktivitetit të bareve dhe restoranteve.Manastirliu: Rrisim kapacitetet e testimit, mjeku i familjes rezervon testimin e shpejtë - YouTube

“Duke përjàshtùar shërbimin në banesë, delivery”.

Kufízímet do të ndryshojnë  në datën 5 janar, duke e shtýrë kufízímin nga ora 20:30 në 22:00.

“Vlerësohet se përqíndja e shtretërve të zénë është 23.5%. Sipas epídemíologéve sítuata paraqítet né kòntroll. Zbòtimi i mòsave nga të gjithë, mbétet thélbësor në kufízim. Jemi në gatíshmëri të plotë. Do vazhdojmë të jemi në gatíshmëri të plotë, për të gjitha ditët në këto 10 muaj. Po vazhdon gjùrmimi i rasteve të dýshuàra.Mall për normalitet në Europë | Evropa | DW | 11.05.2020

Nga sot nga nisur dhe testimi i shpejtë që është shtrírë dhe në 6 pika shéndetésore në Tiranë. Kemi màrrë disa vendime. Kemi véndosur kufízimin e lëvizjes së popullatës, nga orën 20:30, deri në 6 të mëngjesit. Nga 24 dhjetori, deri në 4 janar.”, tha Manastirliu.

Teksa në vend janë vendosur màsa të reja në kuàdër të frénimit të rasteve me Covid-19, shkollat do të hapen në 11 janar.Manastirliu paralajmëron masa të reja: Kufizoni kontaktet, le të festojmë në familje këtë vit - YouTube

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Sinan Hoxha dhe Ana e ‘PërPuthen’ fùsin në shérr një çiftin

Simpatia e deklàruar nga gruaja për këngëtarin Sinan Hoxha dhe e burrit për Anën, vajzën pjésëmàrrëse në emisionin “PërPuthen”, ka çùar në një gríndje...

PërPuthen/ Ledjana rikthehet në studio për takimin me Mevlanin, ja vendimi që mori (VIDEO)

Lediana pas një pauze është rikthýer në studio. Ajo tha se do të vazhdojë të jetë pjesë e PërPuthen dhe se kjo periudhë pauze...

Çdo femër e ëndërron! Tayna merr surprízën më të bukur të jetës! (VIDEO)

Keni marrë ndonjëherë një surprízë në urën e Bosforit? Në mos jo, me siguri keni ëndërruar për një të tillë kur keni parë telenovelat...

Greta Koçi pëson ndryshim dràstik! Tashmë duket si…(FOTO)

Pak kohë më parë mediat zbùluan se Greta Koçi ishte làrguar nga Shqipëria. Thuhej se këngëtarja ishte zhvéndosur në Austri dhe këtë gjë e tregonin...

Çméndet Kejvina! Nis të thýej pjata dhe trétë ushqim në restorant (VIDEO)

Kejvina Kthjella ngélet një nga personazhet më të përfolura nga mediat rozë gjatë vitit, 2020. Modelja, herë pas herë, ka ndàrë me ndjékësit foto të...