Ballina Magazina Lajm i tríshtë për artin shqiptar, ndérron jetë regjisori i dashur i...

Lajm i tríshtë për artin shqiptar, ndérron jetë regjisori i dashur i shqiptarëve (FOTO)

Kinematografia shqiptare ka hùmbur një tjetër personalitet të shquar, pasi regjisori i mirënjohur Muharrem Fejzo është ndàrë nga jeta në moshën 87-vjeçare.

Pas një béteje të gjatë me Covid, Fejzo ka mbýllur sytë përgjíthmonë, ndërsa këtë lajm të hídhur e ka dhënë djali i tij, Joe.

Ai ndàu në rrjéte socíale foton e fundit me të atin nga spítali, duke i kërkuar falje që s’mùndi t’i qëndronte pranë qoftë edhe për t’i dhénë një gotë ujë.

“Lamtumire Babbo …
Pusho ne Paqe ne krahet e te Madhit Zot e gjithe te Dashurve atje siper .. me Fal qe nuk te perkédhéla dòt e s’te dhàsh dot nje gote uje .. Nuk e merítoje nje ikje te tille .. Artisti yne .. Miku,.. Babai i pergjeruar .. Bashkshorti i jetes .. 🤲🍀☄“- ka shkruar ai.

Muharrem Fejzo lindi në Kolonjë në vitin 1933. Fejzo bëri praktikë si sufler në Teatrin Popullor në Tiranë.

Ai gjithashtu kréu studimet në degën e aktrimit dhe nga pasíoni i madh që kishte për kinemanë, Muharrem Fejzo kontríbuoi si grimier në disa nga filmat e parë shqiptarë. Vite më vonë u bë drejtori i Shtëpisë së Kulturës në qytetin e Kukësit.

Përpara se të realízonte filmin e tij të parë, “Montatorja” (1970), Fejzo punoi si asistent regjísor në dy filma artistikë, “Prita” (1968) të Mithat Fagut dhe “Njësiti Guerril” (1969) të Hysen Hakanit.

Në vitin 1972 Muharrem Fejzo, së bashku me regjisorin Fehmi Hoshafi, realízoi filmin “Kapedani”, komedinë e parë që vazhdon të konsíderohet edhe sot si një nga kryeveprat e kinemasë shqiptare.Muharem Fejzo – Joe Artid Fejzo

Gjatë karríerës së tij, regjisori Muharrem Fejzo realízoi mbí dhjetëra filma të tjerë, midis të cilëve mùnd të pérmenden:

Opéracíoni “zjàrri” (1973) dhe “Mësonjtorja” (1979). Filmin e tij të fùndit “Muri i gjallë”, Muharrem Fejzo e realízoi në vitin 1989.

Fejzo mbànte titullin “Naim Frashëri” dhe “Mjeshtër i Madh”.Ndarja nga jeta e regjisorit Muharrem Fejzo/ “Ditë covidi o Leme”, Mevlan Shanaj: Lamtumirë mik i miqësisë së qeshur! - Balkanweb.com - News24

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

A do jetë Stresi pjesë e koncertit të Noizyt? Ja ku e keni përgjigjen përfundimtare! (VIDEO)

“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante. Por a do të...

Ritem veror dhe tekst bànal, kjo është kënga e Era Istrefit dhe Mozzik që u anullua! (VIDEO)

Të gjithë po prisnim të dëgjonim për herë të parë një bashkëpunim mes dy artistëve më në zë të momentit, Mozzik dhe Era Istrefit. Vetë...

Noizy publikon këngën e re, Loredana pjesë e klipit si dikur me Mozzik! (FOTO)

Noizy ka publikuar këngën e tij më të re dhe surprizë: Ashtu siç u kishim njoftuar, në klip shfaqet edhe reperja Loredana! Kënga “Benzi i...

‘Alpha Show’ është gati! Noizy tregon se ç’pritet të ndodhë gjatë natës së sotme! (FOTO)

Prej disa javësh reperi i mirënjohur Noizy ka njoftuar për një koncert i cili do të bëjë bashkë fansat e tij të rinj, por...

Donaldi rikthen trekëndëshin e dashurisë, ja cili është dedikimi që po çménd rrjetin! (FOTO)

Të gjithë e dimë se pas ngjàrjeve të ndodhura në “Big Brother Vip” çdo tekst i Donaldit është një dedikim për Bora Zemanin. Qoftë për...
error: Alert: Content is protected !!