Ballina Magazina Nora Istrefi e fíksuar pas filmave shqiptar! Ja cili është i preferuari...

Nora Istrefi e fíksuar pas filmave shqiptar! Ja cili është i preferuari saj (FOTO)

Njerëzit në vendin tonë ndahen në disa kategori sa i përket raportit me filmat e vjetër shqiptarë. Si fillim, janë ata njerëz që dinë çdo batutë e skénë të mùndshme. Kryesisht janë persona mbi 40 vjeç.

Më pas vjen kategori që nuk i di batùtat, por ka parë disa filma dhe njeh disa prej emrave më të njohur të kinematografisë shqiptare. Në këtë grup bëjnë pjesë kryesisht persona nga 25-40 vjeç.

Dhe kategori e fundit, ku janë ata persona që kanë parë vetëm còpëza skénash kur prindërit e tyre i kanë “detýruar” të shohin me ta një film shqiptar. E kuptueshme, po flasim për persona nën 25 vjeç.noraistrefi

Pavarësisht debàteve të shumta, filmat shqiptarë mbétet një nga vlerat më të çmùara të kulturës sonë. E këtë duket se e di shumë mirë edhe Nora Istrefi.

Nëpërmjet një Instastory, ajo ka treguar se mbrëmjen e djeshme ka parë një film shqiptar, pikërisht “Muri i gjallë”, për të cilin madje ka treguar se është edhe filmi i saj i preferuar i të gjitha kohërave.

“Muri gjallë! My fav movie i të gjitha kohërave!”, shkruan Nora Istrefi.

Ky film është prodhuar në Shqipëri në vitin 1989 dhe ka një kast me disa prej emrave íkoníkë, siç janë: Ilir Borodani, Edmond Budina, Rajmonda Bulku, Luiza Xhuvani.

Filmi bazohet dhe zhvillon subjéktin e një légjende të njohur të sakrífícës në késhtjellén e Rozafës si një interpretim i lirë i asaj që njerëzit kanë ruajtur në shekuj.

Tre vëllezër të martuar vendosin të sakrífíkojnë në kështjellë gruan që do tu shpjérë drekën në mënyrë që muri të mos rrézohet përsëri në tokë.noraistrefi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Ledri Vula dhe Dua Lipa në një përqàfim pas ndàrjes së tyre

“Sunny Hill Festival” ishte krýefjala e javës. Performancat e artistëve të huaj dhe shqiptarë eléktrizuan skenën e madhe. Gjithashtu, Dua Lipa pérformoi në skenë duke...

Ledri thùmbon kolegët: Dikush blen klikime, dikush gjëra të tjera! (FOTO)

Ledri Vula ka qenë dhe mbetet një nga reperët më të pëlqyer për publikun. Këngët e tij janë ndër më të dëgjuarat dhe ky sukses...

‘Si jeton me prinderit e Olsit?’/ Egli Tako habit me përgjigjen e saj! (FOTO)

Olsi Bylyku dhe Egli Tako janë një ndër çiftet më të komentuara të showbizit. Egli Tako, ka realizuar së fundmi një Q&A në Instagram, ku...

Aurela Gaçe thùmbon haptazi kolegët: Nuk kam lekë për të blerë…! (FOTO)

Aurela Gaçe apo siç e thërrasin ndryshe, diva e muzikës shqiptare, është një artiste shumë e dashur për publikun. Aurela ka pjesë e një interviste...

Marinën e ka ‘kàpur’ syri keq! Pas COVID i ndodh një tjetër íncídent! (FOTO)

Marina nuk flet shpesh për jetën e saj private, por kësaj here ajo ka kërkuar ndihmë nga ndjékësit pas një íncídenti që i ka...
error: Alert: Content is protected !!