Vlerësohet si një nga zërat më të mirë të muzikës shqiptare, por kur bie fjala te Miriam Cani nuk mund të mjaftohesh me kaq.

Qetësia që të fal teksa bisedon me të, thjeshtësia që e karakterizon dhe sinqeriteti që shoqëron çdo përgjigje të saj, janë pa dyshim gjërat që e bëjnë atë kaq të dashur nga njerëzit.

Shumë e mbajnë mend që në fillimet e saj, si pjesëtare e grupit “Preluders”, me të cilin preku skéna të mëdha. Një nga vajzat e grupit që fiksoi adoleshentë e të rritur në Gjermani e më gjerë, ishte pikërisht Miriam Cani, asokohe me flokët gështenjë, veshjet ekstravagante, por shumë simpatike dhe e talentuar.

Duket se Gjermania ishte vendi i parë që e spikati talentin e Miriamit, jo vetëm në këngë, por edhe në moderim. Madje, një nga intervistat më të famshme dhe më të bukura që ka bërë, ka qenë ajo me Alban Skënderajn, tanimë bashkëshorti i saj, ndërsa në atë kohë, siç ka thënë Miriami, “bënin sikur nuk njiheshin”.

Teksa në atë intervistë të dyve u shiheshin shkëndijat në sy, askujt nuk mund t’ia merrte mendja që një ditë do të ishin një nga çiftet më jetëgjatë e të konsoliduar. 13 vite së bashku nuk janë pak, por për këtë duket se nuk ka një formulë magjike.

Janë thjesht sfidat e jetës që ose e thyejnë, ose e bëjnë të bëjnë të palëkundur një marrédhénie në çift, duke u dhënë forcën të përballojnë çdo stuhi kur janë bashkë… dhe në rastin e Albanit dhe Miriamit ka ndodhur kjo e fundit. Ndërsa bekimi i tyre me një vajzë, Amelinë, 5 vite më parë dhe me Duamin në fillim të këtij viti, e ka plotësuar tablonë familjare, që tani duket më perfekte se kurrë.

Me gjithë glamin që karakterizon kategorinë Couture dhe butësinë e kategorisë Home dhe Organic, Mimi nuk është një linjë e zakonshme veshjesh për fëmijë, por është një linjë 100 për qind organike, e pastër dhe e padëmshme për fëmijët dhe bebat.

Materialet janë të gjitha të certifikuara sipas standardit GOTS (Global Organic Textile Standard), miqësore me mjedisin dhe me bebat. Kjo është ajo që e bën këtë markë kaq të veçantë.

Miriami e solli në jetë këtë linjë, sepse i mùngon tregut shqiptar, u mùngon prindërve që kërkojnë siguri në gjithçka që rrethon fëmijët dhe i ka mùnguar vetë asaj në rritjen e fëmijëve.

Në këtë intervistë éksklùzive për revistën Class, Miriam Cani flet për herë të parë për “MIMI-n”, zbùlon detajet e këtij projekti të madh, të cilin ajo e quan fëmijën e saj të tretë. Rréfen për mënyrën si e ka ndryshuar mëmësia, si po e pérjéton situatën e pazàkontë në të cilën po jetojmë të gjithë, si e kaloi karantinën dhe cilat janë planet e së ardhmes.

“Kemi ngulur themele shumë të forta bashkë në këto 13 vite. Kemi kaluar sfida të mëdha bashkë dhe këto na kanë lídhur shumë me njëri-tjetrin.

Ardhja e dy fëmijëve në jetën tonë na ka ridimensionuar, lídhur dhe frymëzuar, për të qenë akoma më të fokusuar tek e ardhmja dhe lumturia brenda familjes sonë.

Jemi një çift i zakonshëm si gjithë të tjerët. Perfeksioni nuk ekzíston. Qeshim, qàjmë, duhemi dhe gríndemi si çdo çift tjetër.

Dhe është mirë kështu, sepse këto momente e mbajnë një lídhje gjallë”,- rréfeu këngëtarja.

Ajo ka treguar se Ameli e do shumë vëllain e vogël, Duamin, por sigurisht nuk mùngojnë as xhelozitë, që kapërcehen shpejt.Alban Skënderaj tregon më në fund si duket Duam tani, më i vogli i familjes  - Showbiz

E duke qenë se akoma nuk ka kaluar një vit që kur ajo është bërë nënë, planet për një fëmijë të tretë nuk janë të afërta.

Në mes të angazhimeve profesionale që ka, Miriam tha se përpiqet të jetë një nënë sa më shumë prezente dhe një grua me disa dimensione, pasi mendon se duhet gjetur gjithmonë një balancë midis familjes dhe punës, fëmijëve, bashkëshortit dhe karrierës.

Përsa i përket muzikës, çifti ka në plan që të vijë me një tjetër bashkëpunim, por nuk ka ende detaje se kur dhe çfarë kënge do jetë.

Kohët e fundit ata u janë përkushtuar bizneseve të tyre dhe kjo është arsyeja përse nuk kanë qenë shumë aktivë në muzikë.Kur do e djegim?"/ Pasi u martuan në fshehtësi, Alban Skënderaj tregon kur  do bëhet dasma e "vërtetë" | CNA.AL

Miriam ka ardhur me një linjë veshjesh për fëmijë, të cilët janë muza e frymëzimit të saj.

Ajo e ka ëndërruar këtë që nga fëmijëria, por që u zgjua kur u bë nënë.

Sipas saj, ky është një projekt për të cilin janë dashur muaj të tërë punë e pandalshme, por i ndërtuar me shumë dashuri dhe përkushtim.

 

 

 

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!