E diel e tríshtë! Ka ndërrùar jetë ditën e sotme aktori i njohur i humorit shqiptar, Koço Devole. Aktori ka hùmbur jetën në moshën 75-vjeçare për shkàk se ishte prékur nga koronavírusi, ndërsa prej ditësh qëndronte në intùbim.

Siç ka raportohet aktori Devole pasi kishte qëndruar për disa ditë në spítal, kishte ikur në shtëpi dhe më pas ishte rikthýer pasi ishte përkéqësuar.

Pas përkéqësimit ai qëndroi në intùbim për rréth 8 ditë në spítalin Inféktiv, ku edhe ndérroi jetë. Mësohet se Koço Devole ka vùajtuar më herët edhe nga leùcemía, e cila ka sjellë ndíkim tek gjéndja e tij shëndetësore.

VEPRA DHE JETA

Koço Devole, me origjinë nga fshati Sinjë i Beratit, ishte një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse aktor i shkëlqyer humori, Devole ishte kàrikàturíst, skénarist, regjisor dhe prezantues spéktaklesh. Rolet e tij në skéne dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.

Në vitin 1946 familja e Koço Devoles u zhvéndos në Tiranë. Koço Devole ka studiuar dy vjet për inxhinieri mekanike në Universitetin e Tiranës, por në vitin e dytë të shkollës së lartë konkùrroi për dràmatùrgji në Akademinë e Arteve, ku nuk fitoi, pasi u cilësua si i patalentuar.

Ne nëntor te vitit 1966 u thírr për shërbimin e detyrueshëm ushtàrak, ku punoi si aktor dhe regjisor i Estradës së Shtëpisë Qendrore të Ushtrísë përkrah aktorëve të njohur si Aleko Prodani, Roland Trebicka, Zef Deda, Sejfulla Myftari.U infektua me Covid-19/ Ndërron jetë Koço Devole - Top Channel

Më pas ka punuar edhe në revistën “Hosteni” si kàrikàturíst, përkrah kàrikàturístëve Zef Bumçi, Bardhyl Fico, Enriko Veizi, Bujar Kapexhiu, Shtjefën Palushi etj, si edhe me shkrimet humoristike me emrat më të spikatur të humorit shqiptar si Spiro Çomora, Dionis Bubani, Niko Nikolla, Filip Çakuli, etj. Gjatë viteve 1970-1977 Devole është dërguar disa herë në punë të detyruar për “gabíme” ídeologjíke në artin e skénës.

Ne vitin 1978 Devole nis punën në Televizionin Shqiptar si redaktor, skénarist dhe regjisor i programeve artistike. Në vitin 1997, me màrrjen e pùshtetit nga Socialistet Drejtori i atëhershëm i RTSH-së e shkàrkon si të paàftë. Devole u detyrua që të emígrojë me familjen në ShBA.

Në vitin 2004 – 2005 punon si regjisor dhe skénarist ne emisionin “Fiks Fare” si dhe në spektaklin humoristik “Portokalli”. Ka qenë skénarist dhe aktor në koncertet e vitit të Ri te RTSH-se ne vitet 1979 – 1997 si edhe autor dhe Regjisor ne telekomedite:Koço Devole thotë publikisht atë që e kemi menduar të gjithë për medaljet e  presidentit - Showbiz

Çanta e zeze 1986
Gjùetia e fundit 1992
Të gjàllë apo të vdékur 1996
Çanta me nje milion 1993
Oréksi i madh 1994

Nje dite i cméndur 1995
Révolja e héroit 1996
Pushime në Romë 1996
Mos shko o trím 1997
Tre shoke pa shërbyesen 2001

Karafili dhe Kleopatra 2001
Milioneri 2005
Na ishte njëherë Shqipëria 2009
Në vitin 1997 se bashku me Agron Llakaj ne “Telebingo Shqiptare” humori i tij pati një shkëlqim të vërtetë.

Koço Devole është autor dhe Regjisor i shume spéktakléve skénike me trupen e Estradës së Tiranës, Fierit, Beratit etj. Ne vitin 2013 interpreton ne serialin komik “O Sa Mirë ” ne rolin e profesorit të historisë Akil Boga.Koço Devole (1943) | Aktoret Shqiptare

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!