E diela ka nisur me një lajm të hídhur nga bota e kínematografísë shqiptare, pasi aktori i mirënjohur Koço Devole është ndàrë nga jeta në moshën 75-vjeçare.

Ai po lùftonte prej 18 ditësh me virusin Covid-19, ndërsa gjendja e tij u përkéqësua së fundmi, ndàj Devole u fut në intùbim.

Aktori u shtrùa fillimisht në spítal si i inféktuar me Covid, por pasi tamponi i doli négativ, u shtrùa sërish në spítal për shkàk të réndimit nga leùçemia.

Devole vuànte nga sëmùndje të tjera bashkëshoqëruese që e kanë vështírësuar bétejën e tij me Covid-19, duke e ndàrë fatkéqësisht nga jeta.

Inférmieri në Spítalin Inféktiv, Korab Gjana, ka treguar momentet e fundit të aktorit dhe bisedën që ka zhvilluar me të.

Ai rréfen se ka kontrolluar çdo mëngjes të inféktuarit me radhë dhe kur ka arritur tek Devole, ku i fundit i ka shprehur shqétësimin e tij:

“Në mëngjes po shikoja me nxítim të sémuret me radhë… Kur mbérrij tek dhoma e shtrímit të Koços :

“Hë mo Koço si je sot?”

-“Ahh mor Korab si të jem”- më përgjigjet. Çfarë dréq vírusi paska qenë ky që po ma mérr shpirtin…”

Njeriu që do i mùngojë çdokujt! Ky vírus s’të kurseu as ty”- ka rréfyer infermieri Gjana.Çfarë dreq virusi paska qenë ky që po ma merr shpirtin”, infermieri rrëfen  momentet e fundit me Koço Devolen - Telegrafi

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!