Ballina Magazina Lajm i tríshtë për artin shqiptar, ndérron jetë regjisori i dashur i...

Lajm i tríshtë për artin shqiptar, ndérron jetë regjisori i dashur i shqiptarëve (FOTO)

Kinematografia shqiptare ka hùmbur një tjetër personalitet të shquar, pasi regjisori i mirënjohur Muharrem Fejzo është ndàrë nga jeta në moshën 87-vjeçare.

Pas një béteje të gjatë me Covid, Fejzo ka mbýllur sytë përgjíthmonë, ndërsa këtë lajm të hídhur e ka dhënë djali i tij, Joe.

Ai ndàu në rrjéte socíale foton e fundit me të atin nga spítali, duke i kërkuar falje që s’mùndi t’i qëndronte pranë qoftë edhe për t’i dhénë një gotë ujë.

“Lamtumire Babbo …
Pusho ne Paqe ne krahet e te Madhit Zot e gjithe te Dashurve atje siper .. me Fal qe nuk te perkédhéla dòt e s’te dhàsh dot nje gote uje .. Nuk e merítoje nje ikje te tille .. Artisti yne .. Miku,.. Babai i pergjeruar .. Bashkshorti i jetes .. 🤲🍀☄“- ka shkruar ai.

Muharrem Fejzo lindi në Kolonjë në vitin 1933. Fejzo bëri praktikë si sufler në Teatrin Popullor në Tiranë.

Ai gjithashtu kréu studimet në degën e aktrimit dhe nga pasíoni i madh që kishte për kinemanë, Muharrem Fejzo kontríbuoi si grimier në disa nga filmat e parë shqiptarë. Vite më vonë u bë drejtori i Shtëpisë së Kulturës në qytetin e Kukësit.

Përpara se të realízonte filmin e tij të parë, “Montatorja” (1970), Fejzo punoi si asistent regjísor në dy filma artistikë, “Prita” (1968) të Mithat Fagut dhe “Njësiti Guerril” (1969) të Hysen Hakanit.

Në vitin 1972 Muharrem Fejzo, së bashku me regjisorin Fehmi Hoshafi, realízoi filmin “Kapedani”, komedinë e parë që vazhdon të konsíderohet edhe sot si një nga kryeveprat e kinemasë shqiptare.Muharem Fejzo – Joe Artid Fejzo

Gjatë karríerës së tij, regjisori Muharrem Fejzo realízoi mbí dhjetëra filma të tjerë, midis të cilëve mùnd të pérmenden:

Opéracíoni “zjàrri” (1973) dhe “Mësonjtorja” (1979). Filmin e tij të fùndit “Muri i gjallë”, Muharrem Fejzo e realízoi në vitin 1989.

Fejzo mbànte titullin “Naim Frashëri” dhe “Mjeshtër i Madh”.Ndarja nga jeta e regjisorit Muharrem Fejzo/ “Ditë covidi o Leme”, Mevlan Shanaj: Lamtumirë mik i miqësisë së qeshur! - Balkanweb.com - News24

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Kemi të reja! Arbenita dhe Fero i japin fund…(FOTO)

Fero dhe Arbenita janë çifti më i dískutuar në showbiz dhe nuk ka pikë dyshími se historia e tyre e dashurisë është një nga...

Elvana uron Pavàrësínë, por ky koment epík i Ermalit na shkríu së qeshuri (FOTO)

Postimet e Elvana Gjatës në rrjetet sociale janë shumë të rralla, teksa prej kohësh ka mùnguar edhe në muzikë. Sigurisht një përjàshtím këngëtarja e ka...

Kur nis emisioni? Sa fëmijë do? A të është shpífur Edi? Arbana i jep përgjigje të gjithëve

Aktualisht Arbana Osmani nuk është prezente në ekran, por po shijon kohën me familjen duke qenë se ka vetëm pak kohë që ka sjellë...

Jemi mësuar ta shohim vetëm te acàruar, Renato Mekolli i jep fund beqarisë kështu

Pak kohë më parë, shéfi i kuzhinës Renato Mekolli i tregoi publikut se dikush ia kishte vjédhur zemrën. Në tetor të vitit që lamë pas,...

Arbana Osmani nuk gjen shpëtim nga kg e tepërta pas shtatzënisë (FOTO)

Arbana Osmani solli në jetë djain e saj të dytë në muajin tetor.  Ajo dhe Eduart Grishaj vendosën që vogëlushin e tyre ta pagézonin...