Ballina Magazina E rende! Aktori i njohur shqiptar ndërron jetë nga Covid-19 (FOTO)

E rende! Aktori i njohur shqiptar ndërron jetë nga Covid-19 (FOTO)

Aktori i njohur nga Fieri, Fatmir Xhelilaj, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 69-vjeçare pas inféktimit me Covid-19.

Në lídhje me ndàrjen nga jeta të aktorit ka reàguar edhe zv/ministri i mbrojtjes Petro Koçi, që ka shpréhur ngushéllimet për familjen e artistit.

“Me lòt burri ne sy ju njoftoj se nje nga simbolet e artit dhe kultures fierake, miku im dhe i te gjitheve, vellai i Mires, shoqes time te klases, vellai i Met Xhelilit shokut tim te 8 vjecares, aktori i madh i teatrit dhe estrades se Fierit tone, Fatmir Xhelili, hùmbi jeten sot per shkàk te ketij Covidi te màllkuar dhe nje patòlogjíe tjeter te meparshme!”, shkruan Koçi.E FUNDIT/ Covid-19 i merr jetën aktorit fierak Fatmir Xhelilaj - Abc News

Aktori i mirënjohur ka qenë pjesë e trupës së estradës në teatrin “Bylis” të Fierit, për 46 vjet rrésht, ai ka intérprétuar përkrah emrave të médhenj si Fuat Boçi, Luftar Paja, Hajrie Rondo etj.

Me gjithë dëshirën për të intérprétuar në dràmë, karríerën më të madhe ai e ka në komedi. Ishte regjisori Pellumb Kulla ai që i dha rolin e parë në komedinë me titull “Këpucët angleze”. Për kolegët, aktori Fatmir Xhelili është edhe një bashképunétor shumë i mirë.DOWNLOAD: Xhelilaj .Mp4 & 3Gp | Iroko, NetNaija, Fzmovies

Fatmir Xhelili ka intérprétuar gjatë karríerës së tij rreth 180 role në dramë dhe komedi, ku është vlerésuar edhe me 4 çmime të para si aktori më i mirë. Disa nga komeditë që ai ka intérprétuar rolet kryesore janë “Dy dyzina me trëndafila”, “Fejesa” e Chehovit, “Një budàlla e gjysmë”, “I bùrgosuri i katit 15” etj.

Gjithashtu edhe në dràmat “Pazari”, “Vite të paharruara”, “Fqínjët”, disa prej të cilave me regji të Serafin Fankos, Dhimitër Orgockës, Gëzim Kamës, etj.Ndërron jetë nga koronavirusi aktori Fatmir Xhelili

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Kemi të reja! Arbenita dhe Fero i japin fund…(FOTO)

Fero dhe Arbenita janë çifti më i dískutuar në showbiz dhe nuk ka pikë dyshími se historia e tyre e dashurisë është një nga...

Elvana uron Pavàrësínë, por ky koment epík i Ermalit na shkríu së qeshuri (FOTO)

Postimet e Elvana Gjatës në rrjetet sociale janë shumë të rralla, teksa prej kohësh ka mùnguar edhe në muzikë. Sigurisht një përjàshtím këngëtarja e ka...

Kur nis emisioni? Sa fëmijë do? A të është shpífur Edi? Arbana i jep përgjigje të gjithëve

Aktualisht Arbana Osmani nuk është prezente në ekran, por po shijon kohën me familjen duke qenë se ka vetëm pak kohë që ka sjellë...

Jemi mësuar ta shohim vetëm te acàruar, Renato Mekolli i jep fund beqarisë kështu

Pak kohë më parë, shéfi i kuzhinës Renato Mekolli i tregoi publikut se dikush ia kishte vjédhur zemrën. Në tetor të vitit që lamë pas,...

Arbana Osmani nuk gjen shpëtim nga kg e tepërta pas shtatzënisë (FOTO)

Arbana Osmani solli në jetë djain e saj të dytë në muajin tetor.  Ajo dhe Eduart Grishaj vendosën që vogëlushin e tyre ta pagézonin...