Jonida Vokshi doli për herë të parë në një intervistë televizive 4 muaj pas lindjes. Aktorja dhe moderatorja e njohur ishte e ftuar në emisionin “Rudina” për të rréfyer gjithë rrugëtimin e saj gjatë shtatzënisë dhe éksperíencën e re si nënë e një vajze.

Jonida u shpreh se pasi mori në krahë vogëlushen Emi pas lindjes ishte momenti më i bukur, por edhe i fríkshëm për të.

“Kur e pashë Emin, mu duk gjëja më e bukur në jetë. Është edhe fríka, është e pabésuéshme që ti sa je bërë mami të shoqëron ndjésia si do e ketë jetën, çfarë do ndodhë me të”, tha Vokshi.

Midis të tjerave, ajo tregoi se si ja doli të kthéhej aq shpejt në formë pas shtatzënisë së parë, duke ju shuar kuríozítetin të gjithëve.

Vetëm pak ditë pasi solli në jetë vajzën, Jonida publikoi në rrjete sociale foto ku shihej në formë perfekte fizike, aq sa pati nga ata që dýshuan nëse kishte lindur vërtetë apo jo.

Sot ajo tregoi se para shtatzënisë është marrë shumë me aktivitet fizik dhe kjo gjë e ka ndihmuar ta ketë trupin në formë të mirë. Megjithatë Jonida shtoi se asnjëherë nuk e ka pasur si qëllim të ruante linjat, por vetëm të kishte shëndet të mirë vajza dhe vetë ajo.

“Fati im i parë ishte që unë jam màrrë goxha me stërvitje para shtatzënisë. Ndërkohë që ditën që mora vesh për shtatzëninë, nuk kam menduar asnjë moment për fizikun tim. Nuk ka qenë kùrrë parësore dhe nuk ka qenë kùrrë në synimet e mia që të ruaj një peshë pas apo gjatë shtatzënisë. Doja të shijoja në maksímum gjithçka dhe qëllími i vetëm që kisha ishte që të kishim një shëndet të mirë Emi dhe unë. Për të pasur shëndet të mirë dhe për t’u formuar Emi sa më shëndetshëm brenda meje dhe që unë të isha sa më mirë për të, ishte që unë të ushqehesha sipas këshillave të doktoreshës dhe të kisha një mënyrë të ushqyeri të shëndetshme”.Jonida Vokshi prezantoi vajzën

“Sigurisht që nuk ja kam lënë vetes pas dore qejfet e mia për të ngrënë ndonjë akullore, apo pite që bën vjehrra ime. Por pa diskutim që këtë e balancoja duke u ushqyer shëndetshëm për t’i dhënë të gjitha vlerat ushqyese Emit dhe vetes. Kjo gjë mu shpërblye duke mos marrë peshë të tepërt gjate shtatzënisë. Kam marrë diku tek 5-6 kile, që ishte pesha e Emit dhe pjesa tjetër e placéntës”.

“Gjithashtu kam ecur shumë gjatë muajve të parë. Kur u izòluam kam ecur në pistë në shtëpi, të paktën minimalisht 3 herë në javë dhe këtë e kam bërë padiskutim me këshillën e mjékut. Dhe aktivitetin fizik e kam bërë të minímizuar. Nuk e kam bërë për veten, por me doktoreshën kishim bërë në plan që të lindja vetë dhe prandaj duhej të ecja shumë”, tregoi Jonida.

Ajo shtoi se ka rinisur sërish stërvítjen në palestër, ndàj nuk duhet të çudíteni më kur ta shihni në formën më të mirë të mùndshme.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!