Ka ndérrùar jetë këtë mbrëmje një nga kòmpozítorët më të njohur shqiptar të të gjitha kohërave.

Ka vdékur në moshën 92-vjeçare, kòmpozítori i shquar, Avni Mula.

Lajmi u bë me dije nga e bija, sopranoja e famshme, Inva Mula, në rrjete sociale.Ndërron jetë kompozitori i njohur Avni Mula - Syri | Lajmi i fundit

“Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e Përjetësisë! Për një përshëndetje me dorë në zemër, homàzhet kryen nesër, 30 tetor, ora 11:00-13:00 në hollin e Universitetit të Arteve, Tiranë. Avni Mula 04.01.1928 – 29.10.2020”, shkruan Inva Mula në Facebook.

Barítoni dhe kòmpòzitori i njohur Avni Mula, është vlerësuar dhe ndéruar për krijímtarinë që ka sjellë jo vetëm në skénën operístike, por dhe në atë të këngës në festivale të ndryshme.

“Arti dhe artdashësit shqiptarë hùmbën sot Avni Mulën, artistin e madh dhe kòmpozítorin që ndriçoi me artin e tij kohët e erréta e na la pas një krijimtari të vyer. Mendimet e mia sot janë për Invën dhe familjen Mula, miqtë dhe kolegët e artistit të madh Avni Mula. U prehtë në paqe!”, shkroi kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.Avni Mula feston 92-vjetorin, e bija, Inva Mula i bën urimin special - TiranaNews

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!