Ballina Aktualitet Ndàhet nga jeta kompozitori i njohur shqiptar (FOTO)

Ndàhet nga jeta kompozitori i njohur shqiptar (FOTO)

Ka ndérrùar jetë këtë mbrëmje një nga kòmpozítorët më të njohur shqiptar të të gjitha kohërave.

Ka vdékur në moshën 92-vjeçare, kòmpozítori i shquar, Avni Mula.

Lajmi u bë me dije nga e bija, sopranoja e famshme, Inva Mula, në rrjete sociale.Ndërron jetë kompozitori i njohur Avni Mula - Syri | Lajmi i fundit

“Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e Përjetësisë! Për një përshëndetje me dorë në zemër, homàzhet kryen nesër, 30 tetor, ora 11:00-13:00 në hollin e Universitetit të Arteve, Tiranë. Avni Mula 04.01.1928 – 29.10.2020”, shkruan Inva Mula në Facebook.

Barítoni dhe kòmpòzitori i njohur Avni Mula, është vlerësuar dhe ndéruar për krijímtarinë që ka sjellë jo vetëm në skénën operístike, por dhe në atë të këngës në festivale të ndryshme.

“Arti dhe artdashësit shqiptarë hùmbën sot Avni Mulën, artistin e madh dhe kòmpozítorin që ndriçoi me artin e tij kohët e erréta e na la pas një krijimtari të vyer. Mendimet e mia sot janë për Invën dhe familjen Mula, miqtë dhe kolegët e artistit të madh Avni Mula. U prehtë në paqe!”, shkroi kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.Avni Mula feston 92-vjetorin, e bija, Inva Mula i bën urimin special - TiranaNews

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

A do jetë Stresi pjesë e koncertit të Noizyt? Ja ku e keni përgjigjen përfundimtare! (VIDEO)

“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante. Por a do të...

Ritem veror dhe tekst bànal, kjo është kënga e Era Istrefit dhe Mozzik që u anullua! (VIDEO)

Të gjithë po prisnim të dëgjonim për herë të parë një bashkëpunim mes dy artistëve më në zë të momentit, Mozzik dhe Era Istrefit. Vetë...

Noizy publikon këngën e re, Loredana pjesë e klipit si dikur me Mozzik! (FOTO)

Noizy ka publikuar këngën e tij më të re dhe surprizë: Ashtu siç u kishim njoftuar, në klip shfaqet edhe reperja Loredana! Kënga “Benzi i...

‘Alpha Show’ është gati! Noizy tregon se ç’pritet të ndodhë gjatë natës së sotme! (FOTO)

Prej disa javësh reperi i mirënjohur Noizy ka njoftuar për një koncert i cili do të bëjë bashkë fansat e tij të rinj, por...

Donaldi rikthen trekëndëshin e dashurisë, ja cili është dedikimi që po çménd rrjetin! (FOTO)

Të gjithë e dimë se pas ngjàrjeve të ndodhura në “Big Brother Vip” çdo tekst i Donaldit është një dedikim për Bora Zemanin. Qoftë për...
error: Alert: Content is protected !!