Kanë kaluar 10 ditë që kur Arbana Osmanin dhe Eduart Grishaj u bënë prindër të një djali që e pagézuan me emrin Diell.

Moderatorja nuk është kùrsyer me postimin e momenteve të ëmbla dhe dhuratave që ka màrrë gjatë kësaj períudhe, teksa 6 ditë pasi u bë nënë për herë të dytë Arbana postoi edhe fotot e para në Instagram.  Ajo u shfàq me një fustan në zi e trëndafil në dorë, teksa vëmendjen e mòrën línjat trupore.

E natyrisht, ajo është pyetur menjëherë nga ndjékëset e saj për sékretin që ka ndjékur për tu rikthýer në super formë, të cilin ajo na e zbùloi sot.

Në fakt nuk bëhet fjalë vetëm për një çelës sékret, por për përkùshtim dhe regjím të rregullt ushqimor si gjatë ashtu edhe pas shtatzënisë. Ja çfarë shkruan Arbana Osmani: 

“Gjatë shtatzënisë kam ngrénë shëndetshëm (shumë perime, fíbra, pak ëmbëlsira dhe shumë ujë). 

Të gjitha ëmbëlsirat e gatuara gjatë karantinës i kanë ngrénë kryesisht familjarët e mi.

Doktori im shumë i rréptë në lídhje me shtímin e peshës më këshilloi të mos shtòja më shumë se 8-10 kg dhe kam ngrénë shpesh dhe nga pak.

Sot, 10 ditë pas lindjes, jam 3 kg më shumë seç isha para shtatzënisë. (tjetër muhabet pastaj që edhe para shtatzënisë isha nja 3 kg më shumë seç duhet të jem normalisht).

Para një jave fillova një regjím ushqimor me 1800 cal në ditë që përfshín shumë fíbra, proteína, pak karbohídrate pothuajse 0 ëmbëlsira, fruta, perime, asnjë pije me gaz etj.

Çdo ditë pi minimumi dy nga këto, por ndonjëherë edhe më shumë. Së pari sepse kam shumë etje nga gjídhénia dhe së dyti sepse sipas librave që kam lexuara konsumimi i ujit rrit sasinë e qumështit.

Absòlutisht asnjë aktivitet fizik përveç dy fëmijëve që duan vëmendjen time.

Sa i takon deprésionít por partum, kam qene aq e lumtur pas te dyja lindjeve te te dy djemve sa qàja nga lumturia.

Qàj shumë kollaj natyrisht edhe për gjera të tjera (kur merzítem, kur lòdhem tmérrésisht shumë, qàj me fëmijët nga kàmpi sirian, me reklama të bukura, me filma që s’jan as për të qàrë, por e konsideroj si një gjë normale te kësaj períudhe, me të cilën edhe vete qesh ndonjëherë kur Edi me vé në lojë. Nuk e di si do ia bëj kur te filloje emisioni.

Gjithsesi nëse ju po përjétoni merzí te stérzgjàtur, ànkth, dépresíon dhe mos dëshire për të vazhduar këshíllohuni patjetër me një psíkolog dhe kërkoni ndíhme sa me shpejt♥

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!