Ballina Aktualitet Ndàhet nga jeta kompozitori i njohur shqiptar (FOTO)

Ndàhet nga jeta kompozitori i njohur shqiptar (FOTO)

Ka ndérrùar jetë këtë mbrëmje një nga kòmpozítorët më të njohur shqiptar të të gjitha kohërave.

Ka vdékur në moshën 92-vjeçare, kòmpozítori i shquar, Avni Mula.

Lajmi u bë me dije nga e bija, sopranoja e famshme, Inva Mula, në rrjete sociale.Ndërron jetë kompozitori i njohur Avni Mula - Syri | Lajmi i fundit

“Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e Përjetësisë! Për një përshëndetje me dorë në zemër, homàzhet kryen nesër, 30 tetor, ora 11:00-13:00 në hollin e Universitetit të Arteve, Tiranë. Avni Mula 04.01.1928 – 29.10.2020”, shkruan Inva Mula në Facebook.

Barítoni dhe kòmpòzitori i njohur Avni Mula, është vlerësuar dhe ndéruar për krijímtarinë që ka sjellë jo vetëm në skénën operístike, por dhe në atë të këngës në festivale të ndryshme.

“Arti dhe artdashësit shqiptarë hùmbën sot Avni Mulën, artistin e madh dhe kòmpozítorin që ndriçoi me artin e tij kohët e erréta e na la pas një krijimtari të vyer. Mendimet e mia sot janë për Invën dhe familjen Mula, miqtë dhe kolegët e artistit të madh Avni Mula. U prehtë në paqe!”, shkroi kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.Avni Mula feston 92-vjetorin, e bija, Inva Mula i bën urimin special - TiranaNews

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Kemi të reja! Arbenita dhe Fero i japin fund…(FOTO)

Fero dhe Arbenita janë çifti më i dískutuar në showbiz dhe nuk ka pikë dyshími se historia e tyre e dashurisë është një nga...

Elvana uron Pavàrësínë, por ky koment epík i Ermalit na shkríu së qeshuri (FOTO)

Postimet e Elvana Gjatës në rrjetet sociale janë shumë të rralla, teksa prej kohësh ka mùnguar edhe në muzikë. Sigurisht një përjàshtím këngëtarja e ka...

Kur nis emisioni? Sa fëmijë do? A të është shpífur Edi? Arbana i jep përgjigje të gjithëve

Aktualisht Arbana Osmani nuk është prezente në ekran, por po shijon kohën me familjen duke qenë se ka vetëm pak kohë që ka sjellë...

Jemi mësuar ta shohim vetëm te acàruar, Renato Mekolli i jep fund beqarisë kështu

Pak kohë më parë, shéfi i kuzhinës Renato Mekolli i tregoi publikut se dikush ia kishte vjédhur zemrën. Në tetor të vitit që lamë pas,...

Arbana Osmani nuk gjen shpëtim nga kg e tepërta pas shtatzënisë (FOTO)

Arbana Osmani solli në jetë djain e saj të dytë në muajin tetor.  Ajo dhe Eduart Grishaj vendosën që vogëlushin e tyre ta pagézonin...