Të gjithë ju e njihni dyshen simpatike qe ka pùshtuar rrjetet sociale, sidomos vitin e fundit. I ndíqni gjatë gjatë vakteve të ndryshme, kur janë me pushime, por dhe duke pirë kafen e përditshme në lagje.

Nëse nuk e keni ende kuptuar ata janë Genard dhe Sonida Hajdini. Nje dyshe fantastike, tashmë e kthýer në fenomenin e Instagramit bashkë me mantrën e tyre “ Gjona t’mira, gjona t’bukra” që na ka përfshírë të gjithëve nga pak.

Humori dhe pozitiviteti i Genardit janë nxítës dhe të rrémbejnë zemrën dhe shpirtin, por dhe mérzia apo përshëndetjet e Sonidës “ Ku jeni danoça” janë simpatike e gazmore, saqë është e lehtë t’i duash dhe të jesh kurioz për këtë familje kaq të veçantë shqiptare.

Kur dëgjon Genardin dhe Sonidën e kupton shumë qartë që janë të dy persona që për vite me radhë i janë dedikuar me shumë seriozitet shkollimit dhe studimit. Këtë traditë ,të të qenit të shkëlqyer në mësime e kanë të trashëguar nga babai ,Paqësori, i cili edhe në Politeknikum, por dhe në Fakultetin e Inxhenierisë ka qënë nxënës dhe student i dalluar, nga ata tipa të dhjetës absòlute.

Nuk mendoj që e dini, por Genardi ka lindur në Shkodër, sepse në atë kohë babai i tij, i cili punonte në ùshtri, ishte caktuar me punë në atë qytet. Paqësori tha që “ Pasi përfùndova studimet, të gjithë ne studentët e shkëlqyer, u dërguam në zonat kufitare ( Paqësori ka qenë pjesë e ùshtrisë shqiptare), kjo sepse sipas partisë, ne ishim më të aftë dhe nuk kishim nevojë për mbéshtetje apo kontrolle të vazhdueshme”.

Kështu që, për disa vite, Paqësori dhe familja Hajdini u vendos në Shkodër ku Paqësori shkëlqente edhe në punë. Përditshmëria e familjes, ndryshoi pas një aksídenti që Paqësori pësoi në punë ( rénie në lumë gjatë dimrit), që e detyroi të qëndronte për pothuajse një vit në spétal, në fillim në Shkodër, pastaj në Tiranë dhe më pas në Budapest, Hungari.VIDEO/ Tregoi si gatuhet bugaçja, Genard Hajdini sfidon Bashën: Ja si  gatuhet qumështori | SHKODER.INFO

Pas shume perépecéve dhe frékës për jetën e Paqësorit, ata më në fùnd u transferuan përsëri në Tiranë. Gjatë këtij viti plot aventura për familjen Hajdini, kishte ardhur në jetë Sonida dhe jeta e familjes vazhdoi pa shumë pròblematika deri në vitin ’91, një vit me ndryshime të mëdha për të gjithë ne shqiptarët.

Ishte pikërisht viti 1991 koha kur Genardi, i cili ishte angazhuar me Kishën protéstante amerikane, u largua te një familjë në Amerikë për të përfùnduar studimet në vitin e fundit të gjimnazit. Edhe se tani është mbípeshë duhet të dini që Genardi iku në Amerikë falë aktívizimit në sportin e basketbollit – për këtë arsye e sfídon shpesh edhe kryeministrin e vendit. Shkollën e mbaroi me nota të shkëlqyera sepse siç thotë dhe babai i tij Paqësori, “ Ai nuk kishte të drejtë të merrte 9 në shkollë, se i bija me çòka te koka”.

Një vit më vonë, Genardi arriti të tërhéqë edhe Sonidën e cila asokohe vazhdonte studimet në shkollë të mesme. Genardi nga ana tjetër, vazhdonte shkollën e lartë për biokimi dhe filozofi. Sonida e cila erdhi më vonë në takimin tonë, më tregoi që jeta në Amerikë, sidomos për të, ka qënë e véshtirë, jo vetëm për shkàk të angazhimit në shkollë, apo literaturës që duhet të lexonte, por dhe për faktin që ajo për të mbéshtetur veten edhe punonte.Genard Hajdini on Twitter: "Be a Good Samaritan America to the Carven  approaching: water, food, shelter at the inn-keeper and healthcare for the  wounded. Luke 10:25-37.~Bibla. Go & do likewise!!! :) :) :) + :))).…

Kur shumica e moshatareve të saj e kishim mendjen te gjëra më pak thémelore, Sonida duhej të mendonte dhe të ishte e përgjegjshme për veten dhe të ardhmen e saj. Sakríficat e Genardit dhe Sonidës u ndërprénë në mes nga një ngjàrje shumë trònditëse të cilën ata ende nuk e kanë lënë pas kraheve: mamaja e tyre hùmbi jetën gjatë kohës që gatuante në ballkon, nga një plùmb qòrr.

Ndonëse e nisën në Greqi për trajtim më profesional, ajo nuk arriti të fitojë bétejën me jetën. Behët fjalë për fillimin e viteve 1999- 2000 kur situata në vend linte për të dëshiruar. Kështu Genardi dhe Sonida u kthýen ne Shqipëri për të mos u largua më.

Jeta e tyre, më e tríshtë dhe më e vështírë, vazhdoi normalisht siç mund të vazhdojë jeta e një familje të lénduar. Sonida mbaroi studimet e larta në Tiranë për gjuhë të huaj anglisht, dhe më pas masterin në të njëjtin drejtim, ndërkohe që Genardi përfùndoi dhe tre master të tjerë të suksesshëm dhe vazhdoi dhe studimet në Shkollën Ndërkombëtare Amerikane, në Tiranë.Genard Hajdini dhe Sonida - Fenomenët e Instagramit rrëfejnë jetën e tyre |  "Intervista VIP" [4K] - YouTube

Më pas ai filloi punë dhe për rréth tetë vite ka qenë i angazhuar në Institutin e Higjienës, nga i cili u làrgua për shkàk të një mòsmarréveshjéje, pas një dénoncími që bëri për shkàk të një uji që nuk përmbùshte standardet, nga i cili u hélmua edhe vetë.

Ditët e Sonidës dhe Genardit janë të thjeshta, por të qeshura dhe të mbùshura me dashuri për njëri-tjetrin. Ndërkohë që Paqësori është martuar përsëri, Sonida dhe Genardi jetojnë bashkë dhe kujdesen për njëri- tjetrin, ndoshta më shumë Sonida për Genardin, e cila merret me të gjitha detyrimet që ka një shtëpi, që nga pazari e deri te gatimi dhe pastrimi.

Sigurisht që ju do pyesni veten, meqë ne në Living, promovojmë jetën e shëndetshme, a i pyeta unë ata për stilin e tyre të jetës ? Patjetër që i pyeta, aq më shumë duke parë studimet dhe profilizimet e Genardit. Sonida ka filluar të ushqehet më pak dhe ka hùmbur edhe disa kg, ndërkohë që me sa duket llùpësi i familjes është Genardi, i cili qëndron natën deri vonë duke parë lajmet dhe programet në Amerikë, dhe për këtë arsye zgjohet shumë vonë duke mos pasur një stil të mirë që nga zgjimi në mëngjes.Jam kundër, ushtria s'ka pse përfshihet”, Genard Hajdini flet mbi masat  drastike të marra nga Rama - Zonë E Lirë

Sipas Sonidës, është Genardi ai që dëshiron që porcionet të jenë më të mëdha dhe që ushqimi të jetë i shpeshtë dhe i bòllshëm. Kjo është jeta e tyre e cila ecën ngadalë midis pazarit, pastrimit, mësimeve online të anglishtes që bën Sonida, videot e Instagramit dhe fansave të ndryshëm.

Genardi nuk e mendonte se moto “Gjona t’mira, gjona t’bukra, papa fare” do bëhej virale. Kjo sepse çdo gjë nisi nga një urim i thjeshtë, në shumë gjuhë, në nder të ditëlindjes së Papa Françeskut. Që nga ajo ditë, Genardi dhe Sonida u bënë star në Instagram, pa e ditur, pa e pritur dhe pa kujtuar.

Sinqeriteti dhe vërtetësia që ata të dy të krijon vàrësi, saqë kur je pak i tríshtë, dëshiron të dëgjosh Genardin që ankòhet për “mëngjesin për díabetíkë”, apo sesi ka bërë Sonida rosnícat, apo sa mish i ka hédhur gjellës apo supës. Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting, table, indoor and food, text that says 'Crema Catté'Tashmë njohim mirë, edhe shtepinë e tyre, shijet, nevojat, arsyen se pse pema e Vitit të Ri qëndron gjithë vitit, megjithatë përgjigjen për arsyet e blerjeve të shumta të produkteve të ndryshme, nuk e mora dot. Ndoshta do jetë për shkàk të fríkës se mos mbarojnë.

Sonida, që iu bashkua grupit pas rregullimit të shtëpisë, është gjithashtu e dréjtpërdréjtë, e sinqertë, e mençur, e ditur, e përgatitur, por dhe ajo si shumë të tjerë është e lòdhur nga kjo lùftë e vazhdueshme që është jeta.

Takimi dhe mbrëmja ynë u mbýll me një ftesë për darkë dhe me biseda cilësore mbi të kaluarën, jetën, zgjedhjet në Amerikë, gjeopolitikën botërore dhe për të ardhmen e përbashkët.Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting and outdoor

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!